Z regionu

O nowej perspektywie unijnej

2014.02.27 09:15 , aktualizacja: 2014.02.27 10:16

Autor: oprac. Monika Guzowska, Wprowadzenie: Monika Guzowska

 

Obrady konwentu wójtów i burmistrzów powiatu płońskiego zdominował temat przyszłej agendy unijnej. Samorządowców najbardziej interesowały założenia programu PROW na lata 2014–2020.

 

W posiedzeniu, które odbyło się 26 lutego br., uczestniczył również marszałek Adam Struzik. Przestawił on  zebranym efekty wdrażania Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich na Mazowszu oraz działania, w ramach których będzie można w najbliższych latach ubiegać się o dofinansowanie.

 

Podsumowując poprzedni okres programowania marszałek podkreślił, że wdrażanie było efektywne i sprawne – zakontraktowano 82 proc. środków,  z czego  rozliczono ok. 64 proc. umów. Co więcej ok. 1,5 mln mieszkańców wsi korzysta z inwestycji, które powstały w ramach działania „Odnowa  i rozwój wsi”. Dzięki istniejącym w naszym województwie 35 lokalnych grup działania aktywizacja lokalnej społeczności znacząco wzrosła.

 

Poprzedni okres programowania pokazał także, jakie są potrzeby mazowieckiej wsi.  Z pewnością w nowej perspektywie inwestycje wymagające realizacji to dalsza budowa sieci wodociągowej i kanalizacyjnej, modernizacje stacji uzdatniania wody, oczyszczalni ścieków zbiorczych oraz budowa przydomowych. Jest także ogromne zapotrzebowanie na  remont i modernizację sieci dróg gminnych. Szacuje się, że potrzebnych będzie ok. 1,4 mld zł na ten cel.

  • Fot. Ilona Szulborska
  • Fot. Ilona Szulborska
  • Fot. Ilona Szulborska
  • Fot. Ilona Szulborska
  • Fot. Ilona Szulborska
  • Fot. Ilona Szulborska

Liczba wyświetleń: 422

powrót

Szanowni Państwo, jeżeli opublikowany artykuł nie jest prawidłowo odczytany przez czytnik ekranu, prosimy o przesłanie uwag do artykułu wraz z podaniem linka do informacji, której dotyczy pytanie. Postaramy się udostępnić bardziej czytelny plik.