Z regionu

Instrumenty inspirowane muzykującymi zwierzętami

2014.02.27 15:05 , aktualizacja: 2014.02.28 08:29

Autor: Monika Sadura, Muzeum Ludowych Instrumentów Muzycznych w Szydłowcu, Wprowadzenie: Agnieszka Stabińska

  • fot.K.Zedel
  • fot.Z. Radwańska
  • fot.Z. Radwańska
  • fot.K.Zedel

W Nowym Sączu można oglądać ponad 100 eksponatów, których inspiracją są wizerunki muzykujących zwierząt, przedstawione na XVII-wiecznym drzeworycie z kolekcji nowosądeckiego muzeum, a także zbiór ekslibrisów o tematyce muzycznej, znajdujący się w posiadaniu Muzeum Ludowych Instrumentów Muzycznych w Szydłowcu.

 

Motyw przewodni depozycji to rośliny i zwierzęta, znajdujące odbicie w kształcie, formie zdobienia, jak też w materiale, który posłużył do budowy instrumentu. Na wystawie znajdują się  skrzypce i lutnie o główkach rzeźbionych na kształt zwierząt, wielobarwne dzwonki i gwizdki ceramiczne w formach odwzorowujących  domowe i dzikie zwierzęta – psy, kury, gęsi, bociany, sowy, żaby, jeże, borsuki.  Niektórym z gwizdków nadano formę miniaturowej rzeźby – jeźdźca na koniu, kobiety z kurką, lajkonika. Ich urozmaicone kształty, żywa kolorystyka sprawiły, że podczas otwarcia wystawy przyciągnęły wzrok zwiedzających, zwłaszcza dzieci. Dużą ciekawość wzbudziła suka, która najpierw rozbawiła zwiedzających nazwą, następnie zainteresowała specyficznymi cechami budowy i  sposobem grania.

 

Do budowy instrumentów użyto materiałów pochodzenia roślinnego lub zwierzęcego: dud wielkopolskich, podhalańskich, sierszeniek, burczybasów czy cymbałów. Kozioł weselny  autorstwa  Andrzeja Mendlewskiego z Poznania ma zbiornik powietrza wykonany z  koziej skóry  z białym włosem. Ozdobiony jest rzeźbioną główką koziołka, zwieńczoną rogami z kłów dzika. Ten charakterystyczny dla Wielkopolski instrument jest przykładem, jak budulec wpływał zarówno na formę, jak i zdobnictwo finalnego wytworu.

 

Na wystawie prezentowane są również instrumenty dęte (piszczałka z gęsiej kości lub drewniane gwizdki w kształcie ptaków), a także niemieckie cytry koncertowe ozdobione malowanymi pawiami, włoskie mandoliny inkrustowane wzorem motyli.

 

Oprawę  muzyczną wystawy stanowią nagrania muzyki ludowej ze zbiorów Muzeum Ludowych Instrumentów Muzycznych w Szydłowcu oraz wydawnictw muzycznych: Stara Droga, In Crudo i Słuchaj Uchem.

 

W roku poświęconym wielkiemu etnografowi Oskarowi Kolbergowi, instrumenty z szydłowieckich zbiorów wyeksponowane zostały w Muzeum w Bielsku Podlaskim, Muzeum im. Oskara Kolberga w Przysusze, Muzeum Narodowym w Kielcach. W ostatnich dniach  „wyekspediowane” zostały do Muzeum Fryderyka Chopina w Żelazowej Woli.

Liczba wyświetleń: 276

powrót

Szanowni Państwo, jeżeli opublikowany artykuł nie jest prawidłowo odczytany przez czytnik ekranu, prosimy o przesłanie uwag do artykułu wraz z podaniem linka do informacji, której dotyczy pytanie. Postaramy się udostępnić bardziej czytelny plik.