Z regionu

El Greco w Siedlcach

2014.02.28 13:35 , aktualizacja: 2014.02.28 15:00

Autor: na podst. elgreco.siedlce.pl/, Wprowadzenie: Dorota Łucja Cichocka

Jedyne w Polsce płótno El Greco, „Ekstaza świętego Franciszka”, znajduje się w zbiorach Muzeum Diecezjalnego w Siedlcach, które włączyło się w międzynarodowe obchody roku poświęconego temu wybitnemu malarzowi.  

 

Z ponad 100 płócien obejmujących: modlitwę, medytację, stygmatyzację, bądź ekstazę świętego Franciszka ten znajdujący się w Muzeum Diecezjalnym w Siedlcach należy do najwcześniejszych. Namalowano go w latach 1575–80, by potem mógł stać się wzorem dla kolejnych. Nikt, poza El Greco, nie malował obrazów z takim rozedrganiem barwnym, z takim wibrującym, niezwykle oryginalnym i niepowtarzalnym światłem. Nikt nie nasycał swoich dzieł, tak jak on, wizyjnością. I teraz sami możemy to zobaczyć i rozsmakować się w sztuce tego wyjątkowego Hiszpana. „Ekstaza świętego Franciszka” to obraz płomienia szarpiącego duszę, żaru modlitwy, krzyku do Boga. To ekstatyczny wzlot w Niebiosa po otrzymaniu stygmatów. Wszystko to malarsko opowiedziane mocnymi akordami barwnymi – odcieniami szarości habitu połączonymi z żółtawo-zielonymi chmurami w tle. Naniesione na płótno śmiałymi, ukośnie krzyżującymi się pociągnięciami pędzla, nerwowo, jakby pośpiesznie, w wielkim napięciu…

 

El Greco, właściwie Dominikos Theotokopulos, to malarz, rzeźbiarz i architekt hiszpański pochodzenia greckiego, jeden z najwybitniejszych przedstawicieli manieryzmu. W jego twórczości dominuje tematyka religijna, obrazy są pełne ekstazy, mają żywą kolorystykę i wyróżniają się ekspresją form.

Szczegółowe informacje o obchodach Roku El Greco, konkursach i imprezach można znaleźć na: http://elgreco.siedlce.pl/

 

http://www.youtube.com/watch?v=3lzMRe-210Y

  • fot. elgreco.siedlce.pl/

Liczba wyświetleń: 338

powrót

Szanowni Państwo, jeżeli opublikowany artykuł nie jest prawidłowo odczytany przez czytnik ekranu, prosimy o przesłanie uwag do artykułu wraz z podaniem linka do informacji, której dotyczy pytanie. Postaramy się udostępnić bardziej czytelny plik.