Z regionu

Dwór Chełmońskiego w rękach Grodziska

2006.05.22 00:00

Autor: Administrator, Wprowadzenie: Administrator

Dworek Adama Chełmońskiego, młodszego brata znanego polskiego malarza – Józefa Chełmońskiego, wraz z otaczającym go 5 ha parkiem, położony we wsi Adamowizna z dniem 11 maja stał się własnością gminy Grodzisk Mazowiecki.

Przez tą nieruchomość, oddaloną 4 km na południe od Grodziska, przebiega niebieski szlak turystycznym pod nazwą "Śladami Chełmońskiego". Ten malowniczy zakątek od wielu lat zwany jest "Chełmońszczyzną". Nazwa ta pochodzi od właścicieli willi wybudowanej w stylu polskich dworków, w której mieszkał doktor Adam Chełmoński.

Dworek w Adamowiźnie wybudowany został w XIX w. Wpisany jest do rejestru zabytków i znajduje się pod ochroną konserwatorską. Budynek reprezentuje styl dworkowy o cechach klasycystycznych, otynkowany, z kamienną podmurówką, otoczony parkiem krajobrazowym.

Doktor Adam Chełmoński był w ostatnich latach XIX wieku ordynatorem oddziału wewnętrznego w warszawskim Szpitalu Dzieciątka Jezus, który to oddział własnymi kosztami wyposażył w potrzebne książki oraz przyrządy lekarskie. Do jego zasług należy udział w organizowaniu pierwszego sanatorium dla chorych na gruźlicę w Otwocku, oraz opisanie zmian nazwanych później "głodowym zanikiem kości".

- Niewiele osób wie, że rodzina Chełmońskich była tak silnie związana z Grodziskiem i okolicami – opowiada burmistrz Grodziska, Grzegorz Benedykciński. – Józef Chełmoński, mieszkał w pobliskiej Kulkówce i najbardziej znane jego obrazy przedstawiają właśnie pejzaż okolic naszej gminy. Na jednym z nich uwiecznił zakupiony przez gminę dworek, w którym był częsty gościem. To zainspirowało mnie do zlecenia wykonania pomnika malarza i postawienia go na grodziskim deptaku . Chcemy, żeby Chełmoński był kojarzony z Grodziskiem i stał się jego swoistym symbolem – dodaje.

Uroczystość odsłonięcia pomnika odbędzie się we wrześniu br. Już dziś zapraszamy na wyjątkowy plenerowy koncert, jaki z tej okazji da orkiestra symfoniczna z Filharmonii Łódzkiej. Natomiast w zakupionej niedawno nieruchomości niedługo rozpoczną się prace adaptacyjne, przygotowujące obiekt do prowadzenia działalności kulturalno-oświatowej z ukierunkowaniem na pracownie plastyczne i plenery malarskie.
  • Dworek Chełmońskiego w...
  • Staw w parku w Adamowiźnie,...

Liczba wyświetleń: 744

powrót

Szanowni Państwo, jeżeli opublikowany artykuł nie jest prawidłowo odczytany przez czytnik ekranu, prosimy o przesłanie uwag do artykułu wraz z podaniem linka do informacji, której dotyczy pytanie. Postaramy się udostępnić bardziej czytelny plik.