Z regionu

Powitanie wiosny w sierpeckim skansenie

2014.03.24 13:20 , aktualizacja: 2014.07.08 13:26

Autor: Jan Asztemborski, Muzeum Wsi Mazowieckiej w Sierpcu (opr. Wydział Komunikacji Zewnętrznej), Wprowadzenie: Agnieszka Stabińska

fot. D.Krześniak
fot. D.Krześniak
fot. D.Krześniak
fot. D.Krześniak
fot. D.Krześniak
fot. D.Krześniak

W Muzeum Wsi Mazowieckiej w Sierpcu symbolicznie przywitano najpiękniejszą z pór roku – wiosnę. Blisko 346 dzieci i młodzieży z przedszkoli, szkół i placówek kulturalno-oświatowych rywalizowało w zorganizowanym przez placówkę konkursie na najpiękniejszą Marzannę.

 

Według Jana Długosza Marzanna była prawdopodobnie jedną z bogiń słowiańskich. Z czasem zaczęto ją utożsamiać z Marą, będącą w istocie personifikacją śmierci. W opisach jawiła się jako postać odziana w białą suknię (biel to bowiem dawniej kolor żałoby), później spopularyzowane zostało jej, charakterystyczne dla Śląska, wyobrażenie w stroju druhny (białą koszulę, jedwabną kwiecistą spódnicę, fartuszek, gorset, z wstążkami w warkoczach i wianku na głowie). Najwcześniejsze opowieści o obyczaju żegnania zimy znaleźć można w XV-wiecznych pismach pochodzących z kancelarii biskupich. Cechuje je krytycyzm i potępienie dla opisywanego zjawiska. Uznawane jest ono za relikt pogańskiej obrzędowości. Jeszcze przed stu laty stanowiła symbol mrozów, problemów i chorób nękających ludzi w okresie zimowym Dziś z tą nieco groteskową słomianą kukłą wiązane są już inne emocje. Kumulują się w niej wszelkie niepowodzenia i złe szkolne oceny uczniów. Obyczaj jej topienia ma zupełnie inny charakter i znaczenie. Młodzież uczestnicząca w tradycji powitania wiosny odnajduje tu okazję do dobrej zabawy i miłego spędzenia wolnego czasu w przypadający 21 marca Dzień Wagarowicza.

 

Po oficjalnym powitaniu drużyn przed muzealną karczmą, przedstawiciele poszczególnych zespołów w żartobliwy sposób zaprezentowali swoje prace. Komisja konkursowa miała niełatwy wybór. Uczestnicy wykazali się bowiem dużą inwencją i sprawnością. Jury za miss wiosny uznało kukłę wykonaną przez wychowanków Centrum Kulturalno-Oświatowo-Rekreacyjnego w Skępem, na drugim stopniu podium stanęli uczniowie Szkoły Podstawowej w Woli Młockiej, trzecie miejsce przypadło dzieciom i młodzieży z Zespołu Szkół Ogólnokształcących Specjalnych nr 7 w Płocku. Wyróżnienie zdobyli reprezentanci Szkoły Podstawowej w Maszewie Dużym.

 

By tradycji stało się zadość, po wyborach i wręczeniu nagród, zebrani udali się nad rzekę Sierpienicę, gdzie dokonano obrzędu pożegnania Marzanny. Uczestnicy spotkania obejrzeli też prezentację multimedialną o zwyczajach wielkanocnych oraz wzięli udział w przejażdżce wozem po terenie ekspozycji muzealnej.

 

Kolejna impreza plenerowa z bogatego kalendarza wydarzeń organizowanych przez muzeum odbędzie się 13 kwietnia. Podczas „Niedzieli Palmowej w skansenie” na gości będzie czekało wiele atrakcji. Szczegóły na www.mwmskansen.pl .

Liczba wyświetleń: 271

powrót

Szanowni Państwo, jeżeli opublikowany artykuł nie jest prawidłowo odczytany przez czytnik ekranu, prosimy o przesłanie uwag do artykułu wraz z podaniem linka do informacji, której dotyczy pytanie. Postaramy się udostępnić bardziej czytelny plik.