Z regionu

Chwała Bohaterom!

2014.03.24 15:25 , aktualizacja: 2014.03.25 15:33

Autor: Ewa Kozłowska-Głębowicz, Prezes Stowarzyszenia Komitet Społeczny Ratujmy Ratowo, Wprowadzenie: Dorota Łucja Cichocka

Chwała zwyciężonym i chwała tym, którzy pamiętają – tymi słowami, zaczerpniętymi z listu Biskupa Płockiego Piotra Libery, przywitał zgromadzonych na uroczystościach ku czci Powstańców Styczniowych, w lesie we Wróblewie, rektor sanktuarium św. Antoniego z Padwy w Ratowie, ks. Bogdan Pawłowski.

 

Uroczystości poświęcone były pamięci bohaterów poległych w marcu 1863 r., podczas jednej z najkrwawszych bitew, które stoczył tu z kozakami generał Zygmunt Padlewski, naczelnik powstania styczniowego m. Warszawy oraz Guberni Płockiej, syn powstańca listopadowego Władysława Padlewskiego.

 

Podczas polowej mszy św. ksiądz Pawłowski przypominając słowa św. Tertuliana, podkreślił, że podobnie jak krew męczenników jest posiewem dla nowych chrześcijan, tak krew bohaterów jest zaczynem dla przyszłych pokoleń patriotów. Ksiądz rektor wskazał ponadto, iż każdemu żołnierzowi, który poległ za Ojczyznę należy się modlitwa i hołd w miejscu jego kaźni, dlatego grób powstańczy we Wróblewie jest miejscem, gdzie powinni się zgromadzić żyjący, by dziękować za ofiarę krwi bohaterów oraz zastanawiać się, w czym w dzisiejszych czasach powinna przejawiać się postawa patriotyczna.

 

Fragment historii powstania styczniowego wraz z pięknymi pieśniami powstańczymi, wśród których znalazła się m.in. Pieśń Powstańców z 1863 roku oraz hymn powstańczy „Boże coś Polskę”, wzbudził powszechne wzruszenie.

 

Po zakończeniu części artystycznej uroczystości kompania policji oddała salwę honorową ku czci poległych, a przedstawiciele parlamentu, samorządu, organizacji pozarządowych oraz młodzież z okolicznych szkół złożyli kwiaty pod obeliskiem powstańczym.

 

Uroczystości objął swym patronatem i uczestniczył w nich Marszałek Województwa Mazowieckiego Adam Struzik. Zorganizowało je Sanktuarium Św. Antoniego w Ratowie we współpracy z gminą Radzanów, Stowarzyszeniem Komitet Społeczny Ratujmy Ratowo oraz nadleśnictwem Dwukoły.

 

Na zakończenie uroczystości rektor ratowskiego sanktuarium zaprosił wszystkich zgromadzonych na IV Ratowskie Spotkania Patriotyczne do oddalonego o 5 km Sanktuarium św. Antoniego z Padwy w Ratowie, podczas których 15 czerwca br. zostanie odprawiona msza św. polowa za obrońców tej ziemi z 1920 oraz 1939 roku oraz zostanie zaprezentowane plenerowe widowisko historyczne „Ratowo 1920 – Radzanów 1939”.

  • fot. Stowarzyszenie Komitet...
  • fot. Stowarzyszenie Komitet...
  • fot. Stowarzyszenie Komitet...
  • fot. Stowarzyszenie Komitet...
  • fot. Stowarzyszenie Komitet...
  • fot. Stowarzyszenie Komitet...
  • fot. Stowarzyszenie Komitet...

Liczba wyświetleń: 161

powrót

Szanowni Państwo, jeżeli opublikowany artykuł nie jest prawidłowo odczytany przez czytnik ekranu, prosimy o przesłanie uwag do artykułu wraz z podaniem linka do informacji, której dotyczy pytanie. Postaramy się udostępnić bardziej czytelny plik.