Z regionu

Historyczne chwile w Siedlcach… „Iganie 1831”

2014.04.11 12:50

Autor: Ewa Janoszka, Delegatura UMWM w Siedlcach, Wprowadzenie: Monika Guzowska

Fot. Ewa Janoszka,...
Fot. Ewa Janoszka,...
Fot. Ewa Janoszka,...
Fot. Ewa Janoszka,...
Fot. Ewa Janoszka,...
Fot. Ewa Janoszka,...
Fot. Ewa Janoszka,...
Fot. Ewa Janoszka,...
Fot. Ewa Janoszka,...

Już 183 lata minęły od zwycięskiej bitwy powstania listopadowego pod Iganiami. Wydarzenie to upamiętnia wystawa „Iganie 1831”, na którą eksponaty przygotowali jej organizatorzy - Muzeum Regionalne w Siedlcach i Stowarzyszenie Nasze Iganie.

 

Bitwa pod Iganiami była jedną z najważniejszych batalii powstania listopadowego, a pole bitwy do dziś kryje pamiątki po tamtym wydarzeniu. Ekspozycja podzielona została na dwie części. W pierwszej grupie znajdują się przedmioty z pola bitwy tj. emblematy, elementy umundurowania, dewocjonalia należące niegdyś do walczących żołnierzy, guziki oraz kule armatnie.

 

Na ekspozycji zaakcentowano również historię upamiętniania bitwy. Zwiedzający mogli przyjrzeć się teczce z dokumentacją budowy pomnika w Iganiach autorstwa Jana Mucharskiego. Zaprezentowano medale, fotografie archiwalne, pocztówki, dawne wydawnictwa, znaczki pocztowe, koperty z okolicznościowymi stemplami oraz cegiełkę na budowę pomnika. Ciekawostką jest francuska mapa z epoki przedstawiająca przebieg bitwy. Dodatkową atrakcją jest możliwość zrobienia pamiątkowego zdjęcia przy replice munduru polskiego z tego okresu.

 

Podczas wernisażu odbyła się również promocja książki pod redakcją dr. Rafała Dmowskiego pt: „Iganie wczoraj i dziś”. Wystawę można oglądać do 11 maja br.

 

----------------------------------------------------------------------------------------------

Bitwa pod Iganiami rozegrana 10 kwietnia 1831 r. należy do najlepiej przeprowadzonych bitew w całym powstaniu. Mimo dwukrotnej przewagi Rosjan i niekorzystnego położenia polskiego wojska, zakończyła się zwycięstwem powstańców. Właśnie podczas tej walki zadebiutował jako dowódca jeden z najwybitniejszych strategów XIX w., gen. Ignacy Prądzyński. W starciu odznaczył się również ówczesny mjr Józef Bem.

Liczba wyświetleń: 658

powrót

Szanowni Państwo, jeżeli opublikowany artykuł nie jest prawidłowo odczytany przez czytnik ekranu, prosimy o przesłanie uwag do artykułu wraz z podaniem linka do informacji, której dotyczy pytanie. Postaramy się udostępnić bardziej czytelny plik.