Z regionu

Z poezją Marii Pawlikowskiej-Jasnorzewskiej

2014.04.14 15:35 , aktualizacja: 2014.04.14 15:41

Autor: Monika Sarwińska, Wprowadzenie: Monika Guzowska

Fot. Monika Sarwińska
Fot. Monika Sarwińska
Fot. Monika Sarwińska
Fot. Monika Sarwińska
Fot. Monika Sarwińska
Fot. Monika Sarwińska

Już po raz 12. młodzież z subregionu płockiego mogła się zmierzyć z twórczością polskich poetów współczesnych w ramach Regionalnego Konkursu Recytatorskiego w Nowej Górze (pow. płocki, gm. Staroźreby). W tegorocznej edycji uczestnicy podjęli się interpretacji poezji Marii Pawlikowskiej-Jasnorzewskiej – polskiej poetki i dramatopisarki dwudziestolecia międzywojennego.

 

Recytacja jej wierszy pobudziła aktywność twórczą najmłodszych. Pozwoliła jednocześnie uwrażliwić ich na piękno polskiej poezji współczesnej oraz odkryć talenty oratorskie.

 

Wśród laureatów ze szkół podstawowych znaleźli się:

 • I miejsce – Aleksandra Majewska – Szkoła Podstawowa w Nowej Górze
 • II miejsce–Jolanta Łacińska – Szkoła Podstawowa w Rogotwórsku
 • III miejsce– Adam Zakrzewski – Szkoła Podstawowa w Radzanowie

Wyróżnienia:

 • Daria Maciejewska – Szkoła Podstawowa w Radzanowie
 • Julia Głażewska – Szkoła Podstawowa w Rogotwórsku

Wśród gimnazjalistów tryumfowali:

 • I miejsce– Karolina Gawlińska  –  Gimnazjum w Bulkowie
 • I miejsce – Paula Adamska – Gimnazjum w Nowej Górze
 • II miejsce – Alicja Jabłońska  – Gimnazjum w Starym Gralewie 
 • III miejsce –   Donata Gosik  – Gimnazjum w Nowej Górze

Wyróżnienie:

 • Kamil Pawelski          –  Gimnazjum w Starym Gralewie
 • Paulina Różycka        –  Gimnazjum w Staroźrebach

 

Po raz kolejny konkurs upłynął we wspaniałej atmosferze. Dostarczył wszystkim zmagającym się z trudną sztuką recytacji wielu niesamowitych wrażeń i emocji, a słuchaczom wzruszeń i pozytywnej energii. Wydarzenie honorowym patronatem objął Marszałek Województwa Mazowieckiego Adam Struzik.

 

Konkurs zorganizowały Szkoła Podstawowa i Gimnazjum im. Zbigniewa Dłużniewskiego w Nowej Górze. Wzięli w nim udział uczniowie z 8 szkół podstawowych i 6 gimnazjów.

-------------------------------------------

Maria Pawlikowska-Jasnorzewska była jedną z najwybitniejszych poetek okresu międzywojennego, laureatką Złotego  Wawrzynu Akademickiego Polskiej Akademii Literatury. Jako pierwsza kobieta w poezji polskiej wtargnęła na niwę liryki miłosnej. Uważana jest za polską Safonę. Zadebiutowała w 1922 r. zbiorem Niebieskie migdały.

 

Poetka podejmowała w swoich wierszach tematykę związaną z miłością, przemijaniem i śmiercią oraz prawami natury.Występowała jako poetka miłości – przedstawiała ją w nowy, bezpośredni i naturalny sposób. Podobnie jak skamandryci wprowadzała do swoich wierszy atmosferę, realia i słownictwo codzienności. Najczęstszym i najdoskonalszym w jej wykonaniu gatunkiem była miniatura zakończona niespodziewaną pointą. 

 

 

Liczba wyświetleń: 1037

powrót

Szanowni Państwo, jeżeli opublikowany artykuł nie jest prawidłowo odczytany przez czytnik ekranu, prosimy o przesłanie uwag do artykułu wraz z podaniem linka do informacji, której dotyczy pytanie. Postaramy się udostępnić bardziej czytelny plik.