Z regionu
Całe miasto na jednej planszy
Tak właśnie został przedstawiony Radom na wystawie pn. „Zwierciadło saskie i prawo magdeburskie – podstawy dla Europy” w Muzeum im. J. Malczewskiego. Nowa ekspozycja, otwarta 26 maja, włącza się w obchody 650. rocznicy przeniesienia Radomia na prawo magdeburskie.
Wystawę przygotowali Niemcy, przypominając mieszkańcom o korzeniach ich miast. „Zwierciadło saskie” i prawo magdeburskie to dwa kodeksy prawne spisane na terytorium dzisiejszego kraju związkowego Saksonia-Anhalt. W zwierciadle było prawo zwyczajowe z terenu Saksonii. W pierwszej jego części znajdowały się regulacje obejmujące m.in. sprawy ustrojowe oraz ustawy cesarskie i przepisy prawa kanonicznego. Część druga zawierała przepisy odnoszące się do prawa lennego, określające relacje między suwerenem a wasalem. Prawo Magdeburga stanowiło wzorzec rozwiązań prawnych dla innych miast Europy. Stosowano je również w Polsce, aż do roku 1791.
Zasady te przedstawia kilka plansz, opisanych po niemiecku i angielsku. Muzeum przygotowało dla zwiedzających polski przewodnik. Oprócz miniatur można zobaczyć także publikacje dotyczące prawa magdeburskiego, w tym dwa oryginalne starodruki z XVI w. oraz kopie bogato ilustrowanych tekstów „Zwierciadła saskiego”. Ekspozycję uzupełniają repliki XII- i XIII-wiecznych niemieckich monet z wizerunkami arcybiskupów Magdeburga i władców saskich. Poza średniowiecznymi eksponatami można obejrzeć fotografie najstarszych obiektów, także z pierwszej osady miejskiej, czyli Starego Miasta.
Na otwarciu prezentacji był obecny wicemarszałek Leszek Ruszczyk. Wystawę można oglądać do końca czerwca.
Liczba wyświetleń: 353
powrótSzanowni Państwo, jeżeli opublikowany artykuł nie jest prawidłowo odczytany przez czytnik ekranu, prosimy o przesłanie uwag do artykułu wraz z podaniem linka do informacji, której dotyczy pytanie. Postaramy się udostępnić bardziej czytelny plik.