Z regionu

O edukacji z regionem partnerskim

2014.05.28 13:15

Autor: Waldemar Baran, (ES), Wprowadzenie: Dorota Łucja Cichocka

fot. archiwum UMWM
fot. archiwum UMWM
fot. archiwum UMWM
fot. archiwum UMWM
fot. archiwum UMWM
fot. archiwum UMWM

O możliwościach nawiązania współpracy między regonami w obszarze edukacji dzieci, młodzieży oraz  osób dorosłych rozmawiali przedstawiciele Mazowsza podczas pobytu w Saksonii Anhalt (19-23 maja).

 

W skład delegacji weszli: Zofia Dembska – zastępca dyrektora Departamentu Edukacji Publicznej i Sportu w Urzędzie Marszałkowskim Województwa Mazowieckiego w Warszawie,  Waldemar Baran – kierownik Biura Edukacji w DEPiS oraz Marzenna Przesmycka-Baranek – dyrektor Ośrodka Edukacji Informatycznej i Zastosowań Komputerów.

 

Obie strony uznały, że na obecnym etapie współpraca powinna objąć kwestie związane z  kształceniem zawodowym w zawodach medyczno-socjalnych, które na Mazowsze realizują szkoły policealne, oraz szkolnictwa specjalnego. Taka wymiana nauczycieli i uczniów mogłaby objąć Zespół Placówek w Czarni oraz Szkołę Specjalną  dla dzieci niepełnosprawnych i upośledzonych umysłowo w Haldensleben. Kolejnym obszarem, w którym władze obu regionów chciałyby wymienić doświadczenia jest doskonalenie zawodowe nauczycieli w dziedzinie wykorzystania nowoczesnych technik komunikacyjnych w procesach dydaktycznych. Ponadto obie strony zainteresowane są współpracą w zakresie wspólnych programów, np.  wspierających dzieci szczególnie uzdolnione, odnoszących się do przeciwstawiania się dyskryminacjom, wykluczeniu ze względu na rasę, wyznanie czy pochodzenie.

 

Z inicjatywy strony niemieckie omówiono również możliwość wspólnych działań służących upamiętnianiu historii II wojny światowej, m.in. poprzez organizację wizyt w miejscach masowej zagłady, takich jak Treblinka.

Liczba wyświetleń: 458

powrót

Szanowni Państwo, jeżeli opublikowany artykuł nie jest prawidłowo odczytany przez czytnik ekranu, prosimy o przesłanie uwag do artykułu wraz z podaniem linka do informacji, której dotyczy pytanie. Postaramy się udostępnić bardziej czytelny plik.