Z regionu
Otwarte Wrota Mazowsza
Własne konto użytkownika oraz możliwość składania pism urzędowych, wyszukiwania ofert inwestycyjnych i wydarzeń kulturalnych online to tylko niektóre zalety portalu Wrota Mazowsza. Pod tym adresem oprócz serwisu mapowego będzie dostępny również system e-urząd, z którego będą mogli korzystać mieszkańcy Mazowsza, w tym m.in. przedsiębiorcy. W Warszawie odbyła się konferencja na temat cyfryzacji regionu.
System e-urząd przede wszystkim pozwoli mieszakńcom Mazowsza na zdalne załatwianie spraw. Wszystko dzięki portalowi interesanta z elektroniczną skrzynką podawczą, formularzami elektronicznymi i podsystemem płtności elektronicznych, które będą dostępne pod adresm www.wrotamazowsza.pl.
– To szczególny dzień. Chcemy powiedzieć, że są już wszystkie narzędzia, aby uruchomić takie usługi w naszych gminach. Zależy to wyłącznie od decyzji wójtów, burmistrzów i prezydentów. Mamy nadzieję, że dzisiaj skłonimy władze lokalne do uruchomienia takich usług w całym województwie – powiedział Krzysztof Mączewski Geodeta Województwa Mazowieckiego, Dyrektor Departamentu Geodezji i Kartografii Urzędu Marszałkowskiego Województwa Mazowieckiego w Warszawie.
Konferencja „Mazowieckie Spotkania z E-administracją” to wstęp do cyklu seminariów dotyczących rozwoju elektronicznej administracji w samorządach z terenu województwa mazowieckiego. Mazowsze stawia z jednej strony na cyfryzację danych (w tym danych przestrzennych), z drugiej – na rozwój e-usług skierowanych do mieszkańców. Wiąże się to również z takimi inwestycjami, jak budowa infrastruktury informatycznej (szerokopasmowego Internetu) oraz podnoszeniem kompetencji mieszkńców m.in. urzędników.
Niektóre samorządy mają już za sobą etap wdrażania usług elektronicznych – to gmina Lesznowola oraz powiat wyszkowski.
– Administracja publiczna, w tym administracja samorządowa musi być nowoczesna. Jest to przede wszystkim fantastyczna oferta dla naszych mieszkańców, ale również – szacunek dla czasu, transparentność budowania relacji między mieszkańcem a urzędem oraz ochrona środowiska – podsumowała Maria Jolanta Batycka-Wąsik wójt gminy Lesznowola.
Liczba wyświetleń: 646
powrótSzanowni Państwo, jeżeli opublikowany artykuł nie jest prawidłowo odczytany przez czytnik ekranu, prosimy o przesłanie uwag do artykułu wraz z podaniem linka do informacji, której dotyczy pytanie. Postaramy się udostępnić bardziej czytelny plik.