Z regionu

Powstanie Warszawskie w świadomości potomnych

2014.06.23 12:45
Autor: Michał Rybak, Muzeum Niepodległości w Warszawie, Wprowadzenie: Iwona Dybowska
fot. arch. Muzeum...

Przybliżyć tematykę Powstania Warszawskiego w literaturze, sztukach plastycznych i filmie – z tematem tym mierzyła się młodzież szkół podstawowych, gimnazjalnych i ponadgimnazjalnych w ramach ogólnopolskiego konkursu.

 

W ciągu zaledwie 2 miesięcy od daty ogłoszenia konkursu nadesłano 419 prac – 255 plastycznych, 103 multimedialne oraz 61 literackich. Ze względu na technikę, różnorodny przekaz , a także pomysłowość  prac, jury postanowiło przyznać pierwsze, drugie i trzecie miejsce, a także kilka wyróżnień w trzech kategoriach wiekowych. Na okrągłą rocznicę wybuchu Powstania Warszawskiego prezes Fundacji „Warszawa Walczy 1939–1945” Czesław Solnicki postanowił przekazać 7 nagród specjalnych dla prac wyróżniających się niepowtarzalnymi walorami artystycznymi. Uroczystość podsumowywującą wydarzenie uświetnił spektakl grupy teatralnej Pinokio z Domu Kultury Zacisze pt. „Biała sukienka, czyli trzy dni Powstania Warszawskiego” w reż. Czesławy Abramczyk. Po uroczystym podsumowaniu konkursu odbył się wernisaż prac pokonkursowych. W pracach dominuje tematyka symboliczna – kotwica, symbol Polski Walczącej i hasła „Pamiętamy”, a także historyczna, obrazująca autentyczne walki powstańców na Starym Mieście, Woli i Mokotowie. Najwyżej punktowane były prace, których zawartość merytoryczna była zgodna z tematem, odznaczała się oryginalnym ujęciem problemu i estetyką. Szczególnie docenione zostały prace, które poziomem artystycznym i merytorycznym wykraczały poza wiedzę i umiejętności ucznia zdobyte w szkole.

 

Konkurs organizowany został przez Fundację „Warszawa Walczy 1939–1945” i Muzeum Niepodległości pod patronatem Marszałka Województwa Mazowieckiego Adama Struzika, Prezydent Miasta Stołecznego Warszawy Hanny Gronkiewicz-Waltz i Prezesa Zarządu Głównego Związku Powstańców Warszawy Eugeniusza Tyrajskiego. Prace konkursowe oceniało jury w składzie polonistka Marzena Milewska, historyk sztuki Sylwia Szczotka, a także historycy: dr Stefan Artymowski, Paweł Bezak i Krzysztof Bąkała. Koordynatorami projektu byli pracownicy Muzeum Niepodległości w Warszawie Michał Rybak i Magdalena Przybylska.

 

Zapraszamy do odwiedzenia wystawy pokonkursowej dostępnej w Muzeum Niepodległości w Warszawie do 3 października br.

Liczba wyświetleń: 284

powrót

Szanowni Państwo, jeżeli opublikowany artykuł nie jest prawidłowo odczytany przez czytnik ekranu, prosimy o przesłanie uwag do artykułu wraz z podaniem linka do informacji, której dotyczy pytanie. Postaramy się udostępnić bardziej czytelny plik.