Z regionu

Wspomnienie o szwoleżerach...

2014.07.07 15:10 , aktualizacja: 2014.07.08 13:27

Autor: Muzeum Romantyzmu w Opinogórze, Wprowadzenie: Agnieszka Stabińska

  • fot.Muzeum Romantyzmu w...
  • fot.Muzeum Romantyzmu w...
  • fot.Muzeum Romantyzmu w...
  • fot.Muzeum Romantyzmu w...
  • fot.Muzeum Romantyzmu w...
  • fot.Muzeum Romantyzmu w...

Szóstego lipca w Muzeum Romantyzmu w Opinogórze zorganizowano wernisaż wystawy „Pułk Lekkokonny Polski Gwardii 1807–1815” ze zbiorów Stanisława Ledóchowskiego.

 

Inicjatorem i twórcą ekspozycji poświęconej szwoleżerom Gwardii jest Stanisław Ledóchowski. Jego ojciec, oficer 1 Pułku szwoleżerów Józefa Piłsudskiego, przekazał synowi pamięć swojego ukochanego pułku. Stanisław Ledóchowski w wieku 6 lat dostał od ojca mundurek szwoleżerski, podobnie jak niegdyś kilkuletni Zygmunt – uniform szwoleżerów Gwardii od generała Wincentego Krasińskiego, przechowywany dziś  w Muzeum Wojska Polskiego. Zgodnie z duchem rodzinnego domu, Stanisław Ledóchowski poświęcił się utrwalaniu szwoleżerskiej tradycji, zarówno tej odległej – napoleońskiej, jak i dużo nam bliższej, zrodzonej w 1 Pułku Ułanów Legionów Polskich „Beliny”, przekształconym w 1918 r. w 1 pułk Szwoleżerów Józefa Piłsudskiego. Od wielu lat jest kustoszem „Koła Weteranów i Rodzin” tego pułku, uczestnicząc w jego odrodzeniu, jako 1 Dywizjon szwoleżerów kawalerii powietrznej w Leźnicy Wielkiej.

 

Otwarta w muzeum wystawa to kolejna odsłona bogatej kolekcji Stanisława Ledóchowskiego. W 1995 r., przy zaangażowaniu ówczesnego dyrektora muzeum Janusza Królika, czynna była przez kilka miesięcy wystawa „Pułk lekkokonny polski Gwardii 1807–1815”, której towarzyszył ilustrowany katalog opracowany przez właściciela zbiorów.

 

Wernisaż poprzedziła msza święta odprawiona w opinogórskim kościele w intencji gen. Wincentego Krasińskiego i szwoleżerów. Na grobach żołnierzy złożono także kwiaty i zapalono znicze.

Liczba wyświetleń: 389

powrót

Szanowni Państwo, jeżeli opublikowany artykuł nie jest prawidłowo odczytany przez czytnik ekranu, prosimy o przesłanie uwag do artykułu wraz z podaniem linka do informacji, której dotyczy pytanie. Postaramy się udostępnić bardziej czytelny plik.