Z regionu

Sabnie i Helena Mniszkówna

2014.07.08 11:35 , aktualizacja: 2014.07.08 12:36
Autor: Agnieszka Stabińska, Wprowadzenie: Agnieszka Stabińska
fot.UG Sabnie
fot.UG Sabnie
fot.UG Sabnie

Skwer usytuowany w okolicy Urzędu Gminy Sabnie (pow. sokołowski) otrzymał imię Heleny Mniszkówny. Inwestycja została zrealizowana przy wykorzystaniu środków unijnych w ramach Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich 2007–2013*.

 

Gmina Sabnie znajduje się w centralnej części powiatu sokołowskiego przy drodze krajowej 63. To rejon typowo rolniczy o dużych możliwościach rozwoju oraz atrakcyjnych walorach przyrodniczych. Przez gminę przepływa rzeka Cetynia tworząca niezwykle malowniczą dolinę, w której skupiło się najstarsze osadnictwo na tym obszarze.

 

Polska powieściopisarka Helena Mniszkówna spędziła w majątku rodziców, usytuowanym na tym terenie, wiele lat swojego życia. Akcenty związane z autorką „Trędowatej” są tu obecne w różnych formach – w herbie gminy znajduje się nawiązująca do jej postaci otwarta książka, zaś przed urzędem ustawiono pomnik poświęcony pisarce. Imię Heleny Mniszkówny nadano także Zespołowi Szkół w Sabniach (szkoła podstawowa i gimnazjum).

 

W wydarzeniu udział wzięli m.in. członek zarządu Janina Ewa Orzełowska, przedstawiciele lokalnego samorządu, potomkowie pisarki oraz mieszkańcy.

Imprezie towarzyszyły pokazy nowoczesnego sprzętu rolniczego, wystawa motocykli, kiermasz sztuki ludowej, zawody wędkarskie oraz turniej piłkarski o puchar wójta gminy Sabnie. Całość dopełniły liczne występy zespołów w ramach imprezy plenerowej „Lato w Sabniach 2014”.

 

* Projekt „Utworzenie Skweru im. Heleny Mniszkówny w Sabniach uzyskał dofinansowanie w kwocie blisko 164 tys. zł w ramach działania Odnowa i rozwój wsi w konkursie ogłoszonym przez Lokalną Grupę Działania Tygiel Doliny Bugu.

Liczba wyświetleń: 513

powrót

Szanowni Państwo, jeżeli opublikowany artykuł nie jest prawidłowo odczytany przez czytnik ekranu, prosimy o przesłanie uwag do artykułu wraz z podaniem linka do informacji, której dotyczy pytanie. Postaramy się udostępnić bardziej czytelny plik.