Z regionu
Kobieta w czarnej sukni – mazowieckim skarbem
Muzeum Ludowych Instrumentów Muzycznych w Szydłowcu (MLIM) wzbogaciło się o nowy obiekt. Jest to zakupiony w ramach programu „Kolekcje muzealne” obraz Johanna Petera Bredta – Portret kobiety w czarnej sukni z 1820 r.
Pozyskane dzieło nosi typowe cechy malarstwa Bredta. Przyciąga uwagę precyzją, z jaką oddana jest faktura jedwabiu, koronek, piór i innych elementów dekoracyjnych, w tym umieszczonej na drugim, ale wyraźnie obecnej i z pietyzmem oddanej – harfy. Jest to portret reprezentacyjny wyróżniający się dobrym poziomem artystycznym.
Jesienią br. w wyremontowanych komnatach szydłowieckiego zamku będzie udostępniony szerszej publiczności. Prezentacji tego niezwykłego dzieła będzie towarzyszyć szereg wydarzeń, które zorganizuje muzeum, m.in. koncert, wykład oraz warsztatowe zajęcia dla dzieci.
Nie bez przyczyny obraz trafił do MLIM. Splata w sobie wiele wątków: muzyczny – poprzez harfę dość szczegółowo uwidocznioną w tle płótna; etnograficzny – jedwabna chusta damy, z barwnym, ludowym wzorem; historyczny – związki Radziwiłłów (dawnych właścicieli szydłowieckiego zamku) z kulturą Niemiec (od 1547 r. książąt Rzeszy).
Zakup obrazu dofinansowano ze środków ministra kultury i dziedzictwa narodowego oraz budżetu województwa mazowieckiego.
Liczba wyświetleń: 303
powrótSzanowni Państwo, jeżeli opublikowany artykuł nie jest prawidłowo odczytany przez czytnik ekranu, prosimy o przesłanie uwag do artykułu wraz z podaniem linka do informacji, której dotyczy pytanie. Postaramy się udostępnić bardziej czytelny plik.