Z regionu

Nowa oferta Muzeum Szlachty Mazowieckiej

2014.07.14 11:55 , aktualizacja: 2014.07.14 12:04

Autor: Elżbieta Kownacka, Delegatura UMWM w Ciechanowie, Wprowadzenie: Monika Guzowska

  • Fot. arch. MSM w...
  • Fot. arch. MSM w...
  • Fot. arch. MSM w...
  • Fot. arch. MSM w...
  • Fot. arch. MSM w...

Począwszy od 11 lipca placówka udostępniła zwiedzającym dwie nowe wystawy. Planując wycieczkę do Ciechanowa, warto wstąpić do muzeum, by poznać historię i tradycję Chin lub cenione niegdyś wyroby z cyny.

 

Pierwsza ekspozycja pt.: „Tradycyjne chińskie hafty, parasolki i wachlarze” to własność Ministerstwa Kultury Chińskiej Republiki Ludowej. Wśród eksponatów można podziwiać wyroby hafciarskie, bogato zdobione wachlarze i piękne parasole. Hafciarstwo ręczne od stuleci było ważną częścią tradycyjnej sztuki i rzemiosła chińskiego. Najlepsze wyroby hafciarskie pochodzą z Suzhou, Hunan, Sichuan i Guandong. Na wystawie są prezentowane prace z dwóch ostatnich prowincji. Można też podziwiać parasolki, które w Chinach pojawiły się około 4 tys. lat temu. Wystawę będzie można zwiedzać do końca wakacji.

 

Druga z kolekcji to „Cyna w zbiorach Muzeum”. Przedmioty cynowe były niegdyś bardzo popularne ze względu na dostępność i niskie ceny. Były wyposażeniem nie tylko pałaców i dworów, ale także kościołów. Teraz zabytkowe przedmioty można podziwiać w gablotach placówki.

 

Liczba wyświetleń: 387

powrót

Szanowni Państwo, jeżeli opublikowany artykuł nie jest prawidłowo odczytany przez czytnik ekranu, prosimy o przesłanie uwag do artykułu wraz z podaniem linka do informacji, której dotyczy pytanie. Postaramy się udostępnić bardziej czytelny plik.