Z regionu

Gminy blisko natury

2014.08.05 14:30 , aktualizacja: 2015.07.14 08:34

Autor: Katarzyna Klepaczewska (OR), Wprowadzenie: Monika Guzowska

  • stoisko Mazowieckiego Ośrodka Doradztwa Rolniczego Fot. Jan Pajączkowski
  • na scenie stoją rolnicy z nagrodani za najlepsze plony Fot. Jan Pajączkowski
  • wystawa odmian papryki, bakłażanów i cukinii Fot. Jan Pajączkowski
  • wystawa odmian papryki Fot. Jan Pajączkowski

Gminy Potworów (powiat przysuski) i Chotcza (powiat lipski) prezentowały w ubiegły weekend swoje walory społeczno-kulturalne i gospodarcze. Okres wakacyjny to dla odwiedzających te tereny czas odpoczynku, a dla mieszkańców – okazja do promowania miejscowych atrakcji.

 

Potworów to jedna z kilku gmin na terenie południowego Mazowsza znanych z uprawy papryki. I to właśnie ta bogata m.in. w witaminę C, B i związki mineralne roślina stała się głównym obiektem zainteresowań publiczności przybyłej na XXII Dzień Papryki. Znane w całej Polsce okolice Radomia i Przysuchy to paprykowe zagłębie. W tunelach foliowych zainstalowanych na około 600 ha, rocznie zbieranych jest ponad 40 tys. ton tego warzywa. Rolnicy, którzy szczególnie wyróżnili się w tym roku swoimi zbiorami, zostali docenieni i nagrodzeni.

 

Chotcza zadbała, by podczas tegorocznego Pikniku Nadwiślańskiego wykorzystać walory turystyczno-sportowe swojej gminy. Płynąca przez jej teren Wisła gwarantuje doskonałe warunku do połowu ryb, dlatego nie zabrakło tu zawodów wędkarskich. O puchar wójta konkurowali wędkarze, a później odbyły się zawody sportowo-pożarnicze i mecz piłki nożnej.

 

Podczas festynów były również zabawy przy muzyce, występy zaproszonych zespołów oraz pokazy fajerwerków. Obecny na imprezach wicemarszałek Leszek Ruszczyk pogratulował mieszkańcom kreatywności i zaangażowania w organizację przedsięwzięć. Podkreślił również, że każda z gmin ma swoje własne niepowtarzalne zasoby, które doskonale potrafi dostrzec i wypromować.

Liczba wyświetleń: 340

powrót

Szanowni Państwo, jeżeli opublikowany artykuł nie jest prawidłowo odczytany przez czytnik ekranu, prosimy o przesłanie uwag do artykułu wraz z podaniem linka do informacji, której dotyczy pytanie. Postaramy się udostępnić bardziej czytelny plik.