Z regionu

Wieczór piosenki francuskiej

2014.08.18 12:40 , aktualizacja: 2014.08.18 12:48

Autor: oprac. Elżbieta Kownacka – UMWM w Warszawie – Delegatura w Ciechanowie, Wprowadzenie: Małgorzata Wielechowska

W piątek, 15 sierpnia w Muzeum Romantyzmu w Opinogórze odbył się wieczór piosenki francuskiej.

 

Publiczność usłyszała utwory z ubiegłego wieku i epok wcześniejszych. Podczas spektaklu przybliżono piosenki pseudoludowe z XVII i XVIII wieku, czyli „berżeretki”, wspaniałe utwory okresu „Fin de sie'cle'u”, dwudziestolecia międzywojennego oraz te nowsze z lat pięćdziesiątych i sześćdziesiątych ubiegłego stulecia. Większość z nich pochodziła z repertuaru najwybitniejszych wykonawców: Édith Piaf, Yvers'a Montanda, Julitte Greco, Josephine Baker czy Maurice'a Chevalier.

 

Piątkowy koncert wykonała Monika Goździk (aktorka, absolwentka warszawskiej PWST) i Wojciech Machnicki (aktor teatrów w Warszawie: na Woli, Komedii, Współczesnego, niezrównany interpretator piosenek „retro”, absolwent PWST w Warszawie). Przy fortepianie zasiadł Zbigniew Rymarz (znany i ceniony pianista, kompozytor, archiwista dokumentacji teatralnych i filmowych).

 

Wieczór piosenki francuskiej wyreżyserowała Alicja Choińska, która 3 lata temu za całokształt twórczości na Festiwalu Retro im. M. Fogga otrzymała laur „Złotego Liścia” przyznany za wybitne osiągnięcia reżyserskie i scenopisarskie w dziedzinie widowisk muzycznych w stylu retro.

  • Fot. Muzeum Romantyzmu w...
  • Fot. Muzeum Romantyzmu w...
  • Fot. Muzeum Romantyzmu w...
  • Fot. Muzeum Romantyzmu w...
  • Fot. Muzeum Romantyzmu w...
  • Fot. Muzeum Romantyzmu w...

Liczba wyświetleń: 400

powrót

Szanowni Państwo, jeżeli opublikowany artykuł nie jest prawidłowo odczytany przez czytnik ekranu, prosimy o przesłanie uwag do artykułu wraz z podaniem linka do informacji, której dotyczy pytanie. Postaramy się udostępnić bardziej czytelny plik.