Z regionu
Przeczelarze docenieni
2014.03.04 14:10 , aktualizacja: 2014.03.05 08:52
Autor: Aldona Zawadzka, (KM), Wprowadzenie: Dorota Łucja Cichocka
Walny Zjazd Delegatów Regionalnego Związku Pszczelarzy Północnego Mazowsza w Ciechanowie stał się okazją nie tylko do pożegnania dotychczasowego prezesa Związku pana Mieczysława Waleśkiewicza, który po 26 latach aktywnej pracy odchodził ze stanowiska na zasłużony odpoczynek i wyboru nowych władz. Podczas spotkania, które odbyło się 1 marca br. w Ośrodku Doradztwa Rolniczego oddział Poświętne w Płońsku, marszałek Adama Struzik uhonorował zarówno Związek i jego wieloletniego prezesa Medalami Pamiątkowymi „Pro Masovia”.
Regionalny Związek Pszczelarzy Północnego Mazowsza w Ciechanowie zrzesza pszczelarzy z północy województwa mazowieckiego. Został powołany jesienią 1975 roku jako Wojewódzki Związek Pszczelarzy w Ciechanowie. Podjął wielokierunkowe działania zmierzające do zwiększenia pogłowia pszczół i wzrostu produkcji miodu zaopatrując pszczelarzy w selekcjonowany materiał hodowlany (matki pszczele). W tym okresie pojawił się problem groźnych zakaźnych chorób pszczół i inwazji warrozy. Związek rozpoczął więc systematyczne szkolenia pszczelarzy w zakresie zwalczania tych niekorzystnych zjawisk, zapewniając również dostęp do niezbędnych leków. Wspólnie z władzami województwa organizował kursy kwalifikacyjne, które kończyły się egzaminem na tytuł wykwalifikowanego pszczelarza i mistrza pszczelarza. W latach 80-tych Związek nawiązał ścisła współpracę z Wojewódzkim Funduszem Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej i uzyskał pomoc finansową na zakup leków do zwalczania warrozy, zakup matek pszczelich z pasiek hodowlanych, zakup sadzonek drzew i krzewów miododajnych oraz środki na prowadzenie szkoleń.
W obecnej strukturze działa od roku 1989. Zrzesza 315 członków posiadających 9,5 tys. rodzin pszczelich. Od 2005r. realizuje coroczny program wsparcia pszczelarstwa w ramach podpisanych umów z Agencją Rynku Rolnego. Pszczelarze uzyskują pomoc w zakresie zakupu środków leczniczych dla pszczół, matek pszczelich i odkładów, sprzętu pasiecznego i uli oraz na szkolenia. Współpracuje także z Polskim Związkiem Pszczelarskim, samorządami gminnymi i powiatowymi oraz inspekcją weterynaryjną.
Mieczysław Waleśkiewicz od 1958 roku prowadzi 80 pniową, własną pasiekę, kontynuując tradycję rodzinną. Jest członkiem Polskiego Związku Pszczelarskiego. W 1976 roku uzyskał tytuł „Mistrza Pszczelarza” i rzeczoznawcy chorób pszczół. Od 1965 roku jest w składzie Zarządu Powiatowego Koła Pszczelarzy w Pułtusku, które zrzesza 65 członków posiadających 1990 rodzin pszczelich.Swoją działalność na rzecz Regionalnego Związku Pszczelarzy Północnego Mazowsza w Ciechanowie zapoczątkował w 1975 roku. Nieprzerwanie od 26 lat pełnił funkcję Prezesa Zarządu zyskując sobie uznanie wśród pszczelarzy.
Liczba wyświetleń: 260
powrótSzanowni Państwo, jeżeli opublikowany artykuł nie jest prawidłowo odczytany przez czytnik ekranu, prosimy o przesłanie uwag do artykułu wraz z podaniem linka do informacji, której dotyczy pytanie. Postaramy się udostępnić bardziej czytelny plik.