Z regionu
85 lat sierpeckiego szpitala
2014.02.11 13:40 , aktualizacja: 2014.02.11 14:41
Autor: Dorota Łucja Cichocka, Wprowadzenie: Dorota Łucja Cichocka
Samodzielny Publiczny Zespół Zakładów Opieki Zdrowotnej im. Juliusza Babińskiego w Sierpcu został wyróżniony przez marszałka Adama Struzika Medalem Pamiątkowym „Pro Masovia”. Okazją do wręczenia odznaczenia stała się gala z okazji 85-lecia istnienia placówki.
Szpital Powiatowy w Sierpcu wybudowany został w latach 1926-1928 na około 65 łóżek. W roku 1939 został częściowo zniszczony w wyniku bombardowania – zniszczenia usunięto w roku 1940. W latach 1940-1941 wybudowano oddzielny pawilon szpitalny, przeznaczony przez Niemców na oddział chorób zakaźnych (wówczas szpital liczył łącznie 120 łóżek, zatrudnionych było 3 lekarzy, 12 sióstr zakonnych i 2 położne). W roku 1960 rozpoczęto rozbudowę placówki.
Obecnie szpital ma173 łóżka i 7 oddziałów: chorób wewnętrznych, chirurgiczny, intensywnej terapii, rehabilitacyjny, pediatryczny, ginekologiczno-położniczy, neonatologiczny. Działa także szkoła rodzenia „Rodzina”. Aby spełniać wymogi unijne określone w rozporządzeniu Ministra Zdrowia w sprawie wymagań, jakim powinny odpowiadać pod względem fachowym i sanitarnym pomieszczenia i urządzenia zakładów opieki zdrowotnej, dzięki dotacjom otrzymywanym ze Starostwa Powiatowego w Sierpcu sukcesywnie remontowane i modernizowane są oddziały szpitala i poradnie Przychodni Specjalistycznej, liczącej 21 oddziałów.
Szpital uczestniczy w programie "Szpitale Przyjazne Kombatantom". Realizuje także projekt pn. „Rozwój e-usług medycznych oraz wdrożenie zintegrowanego systemu informatycznego”, którego celem jest przeciwdziałanie wykluczeniu informacyjnemu SPZZOZ w Sierpcu. Inwestycja polegać będzie na budowie sieci informatycznej o wysokiej przepustowości, wyposażeniu placówki w nowoczesny sprzęt informatyczny oraz wdrożeniu zintegrowanego systemu informatycznego, który będzie służył zarządzaniu szpitalem.
Liczba wyświetleń: 141
powrótSzanowni Państwo, jeżeli opublikowany artykuł nie jest prawidłowo odczytany przez czytnik ekranu, prosimy o przesłanie uwag do artykułu wraz z podaniem linka do informacji, której dotyczy pytanie. Postaramy się udostępnić bardziej czytelny plik.