Z regionu

XIV-wieczna parafia uhonorowana

2013.10.21 14:40 , aktualizacja: 2013.10.21 15:08

Autor: Aldona Zawadzka, (KM), Wprowadzenie: Dorota Łucja Cichocka

W niedzielę, 20 października br. parafia pw. św. Mateusza w Ligowie obchodziła 625-lecie oraz 100-lecie konsekracji parafialnego kościoła. Wiekowa tradycja, długa i ciekawa historia oraz działalność parafii stały się podstawą do uhonorowania jej Medalem Pamiątkowym „Pro Masovia”.

 

Należy do parafia diecezji płockiej, w gminie Mochowo w powiecie sierpeckim. Swoim zasięgiem obejmuje miejscowości: Adamowo, Boguchwała, Choczeń, Czermno, Dobaczewo, Florencja, Gorzeszyn, Gozdy, Grabówiec Choczeński, Grabówiec Skępski, Kokoszczyn, Koziołek, Kukowo, Ligowo, Ligówko, Malanowo Nowe, Malanowo Stare, Malanówko, Modrzewie, Myślakowo, Osiek, Podole, Rokicie, Śniechy i Źródła.

 

Jej początki sięgają XIV w., o czym świadczy akt erekcyjny, na którym widnieje data 22 września 1388 r. W 1473 r. ówczesny rektor parafii Mikołaj z Sulkowa zatroszczył się o odnowienie dokumentu erekcyjnego. Parafia erygowana została przez bpa Ścibora z fundacji Trojana i Stanisława z Ligowa oraz ich krewnych z Mysłakowa. W 1906 r., staraniem ks. Józefa Orłowskiego, budowę obecnej murowanej neogotyckiej (poprzednie dwie były drewniane) świątyni. 10 października konsekrował  bp Antoni Julian Nowowiejski.

 

Majestatyczna, neogotycka świątynia zbudowana jest na planie krzyża. W bocznych kaplicach znajdują się ołtarze Serca Jezusowego oraz Matki Boskiej Częstochowskiej pochodzące ze starego kościoła. W jednym z ołtarzy są rzeźby z grupy Ukrzyżowania, wykonane prawdopodobnie z belki tęczowej starego kościoła z początku XVIII wieku. Zachowało się ponadto kilka przedmiotów zabytkowych z XVII i XVII w.: monstrancja, 2 kielichy, puszka, relikwiarz.

 

Historia parafii pw. św. Matusza w Ligowie ukazuje jak miejscowi proboszczowie, ks. Ignacy Małkiewicz oraz ks. Józef Orłowski, oprócz miłości do Boga krzewili w sercach parafian ducha patriotyzmu. Wydarzenia związane z powstaniem styczniowym, jak i II wojną światową, w szczególny sposób odcisnęły ślad na ligowskiej ziemi. Parafia świadoma bogactwa lokalnej przeszłości oraz pamiętając nauczanie Ojca Świętego Jana Pawła II pragnie przekazać następnym pokoleniom historyczne dziedzictwo.

 

Od czerwca 2004 r. proboszczem jest ksiądz Kanonik Andrzej Zembrzuski. Organista Zenon Ligowski został odznaczony w 1997 r. Srebrnym Krzyżem Zasługi w uznaniu krzewienia kultury muzycznej. Działa tu również chór kościelny, którego tradycje sięgają 1960 r.

Liczba wyświetleń: 185

powrót

Szanowni Państwo, jeżeli opublikowany artykuł nie jest prawidłowo odczytany przez czytnik ekranu, prosimy o przesłanie uwag do artykułu wraz z podaniem linka do informacji, której dotyczy pytanie. Postaramy się udostępnić bardziej czytelny plik.