Z regionu

Oddział Partyzancki „Zenona”- wystawa w siedleckim muzeum

2006.06.13 00:00

Autor: Administrator, Wprowadzenie: Administrator

W piątek 9 czerwca w Muzeum Regionalnym w Siedlcach została otwarta wystawa historyczna poświęcona Oddziałowi Partyzanckiemu „Zenona” 34 Pułku Piechoty Armii Krajowej. Przygotowana ekspozycja nie tylko reprezentuje działalność Oddziału, ale również uświadamia młodemu pokoleniu czym jest patriotyzm i prawdziwa miłość do Ojczyzny.

Gośćmi spotkania byli m.in: pięciu żyjących partyzantów „Zenona”, Dyrektor Delegatury UM w Siedlcach Stefan Szańkowski – bratanek dowódcy oddziału mjr. Wyrzykowskiego, Wiceprezydent Miasta Siedlec Anna Sochacka, Radny Województwa Mazowieckiego Zbigniew Rzewuski, wielu żołnierzy września, kombatantów i przyjaciół Muzeum. Głównym inicjatorem i prowadzącym wystawę jest Sławomir Kordaczuk.

Wystawa przedstawia działalność legendarnego oddziału, jego zadania jakie pełnił w trudnej rzeczywistości okupowanej Polski.

Oddział „Zenona” początkowo był grupą dywersyjną, później przemianowano go w Odział Lotny, a następnie w OP 34 pp AK. Od grudnia 1943 roku stanowił ochronę radiostacji o kryptonimie „R-31”, przeznaczonej do utrzymania stałej łączności między Komendą Główną AK i Sztabem Naczelnego Wodza Polskich Sił Zbrojnych w Londynie. Dowódcą oddziału był mjr Stefan Wyrzykowski „Zenon”. Oddział w maksymalnym składzie liczył ponad 300 żołnierzy.

4 czerwca br. piętnastu ostatnich żyjących żołnierzy „Zenoniaków” ofiarowało społeczeństwu Huszlewa dwie pamiątkowe tablice. Pierwszą złożono jako dar dziękczynny za przechowanie przez 56 lat w tutejszym kościele ich sztandaru, który został ukryty między szatami liturgicznymi na rozkaz dowódcy-majora Wyrzykowskiego. Druga tablica upamiętnia jedną z szeregu akcji partyzantów AK, która dokonała śmiałego odbicia z rąk hitlerowskich ludności Polskiej przeznaczonej do wywiezienia na roboty do Niemiec.

Na wystawie zgromadzono m.in. unikatowe zdjęcia przedstawiające żołnierzy Oddziału podczas ćwiczeń i w akcjach bojowych pamiątkowe rzeczy osobiste codziennego użytku oraz siodło dowódcy Stefana Wyrzykowskiego. Ekspozycję wzbogacono egzemplarzami broni z czasów II wojny światowej m.in. prezentowane są: pistolet TT, pistolet CZ, pistolet maszynowy „Maxim”, jak również oryginalne furażerki, menażki, hełmy polskie i niemieckie oraz części niemieckich rakiet balistycznych V-2.

Eksponaty pochodzą z Sali Tradycji 1 Batalionu Rozpoznawczego w Siedlcach, z prywatnych zbiorów oraz kolekcji Muzeum Regionalnego w Siedlcach.

Wystawę można oglądać do końca lipca.

Liczba wyświetleń: 788

powrót

Szanowni Państwo, jeżeli opublikowany artykuł nie jest prawidłowo odczytany przez czytnik ekranu, prosimy o przesłanie uwag do artykułu wraz z podaniem linka do informacji, której dotyczy pytanie. Postaramy się udostępnić bardziej czytelny plik.