Z regionu
WIWATują 25 lat
Warszawski Chór „WIWAT” ma już 25 lat. Z tej okazji 29 września br. w Collegium Nobilium Akademii Teatralnej im. Aleksandra Zelwerowicza w Warszawie odbył się Galowy Koncert. marszałek województwa mazowieckiego Adam Struzik doceniając wkład chóru w propagowanie kultury polskiej uhonorował Stowarzyszenie Przyjaciół Chóru „WIWAT” oraz dyrygentkę, Alicję Mossakowską Medalami Pamiątkowymi „Pro Masovia”. Odznaczenia, w imieniu marszałka wręczył zastępca dyrektora Departamentu Kultury, Promocji i Turystyki Urzędu marszałkowskiego Województwa Mazowieckiego w Warszawie Tadeusz Samborski.
W 1988 r. w odpowiedzi na inicjatywę swoich absolwentek śpiewających w chórze działającym przy SP nr 92 na warszawskim Żoliborzu, Alicja Mossakowska założyła chór pod nazwą „WIWAT”. Należą do niego dziewczęta w różnym wieku, od uczennic szkoły podstawowej po dorosłe kobiety. Dysponuje bogatym repertuarem, ma przygotowane ciekawe programy o tematyce niepodległościowej, kolędy, koncerty pasyjne reżyserowane Alinę Mossakowską. Każde przedsięwzięcie jest doprecyzowane w każdym nawet najmniejszym szczególe.
W repertuarze chóru znajdują się utwory klasyczne jak i nowoczesne, sakralne i świeckie, gospel oraz utwory zagraniczne wykonywane w oryginalnych językach. . W jego wykonaniu można usłyszeć utwory kompozytorów polskich i obcych, dzieła renesansu, baroku, klasycyzmu i romantyzmu, współczesne opracowania muzyki ludowej i rozrywkowej oraz negro spirituals.
Chór „WIWAT” uczestniczy w festiwalach i konkursach o zasięgu ogólnopolskim, na których zdobywa wysokie wyróżnienia. Tam, gdzie się pojawi jest ambasadorem polskiej kultury i podkreśla swoją przynależność do Mazowsza i jego tradycji.
Do jego artystycznych sukcesów należy zaliczyć liczne zagraniczne tournee, za które uzyskiwał bardzo dobre recenzje w prasie lokalnej i pochwały przekazywane na ręce władz polskich. Jest laureatem wielu nagród zarówno w Polsce, jak i za zagranicą. Jest laureatem m.in.: I miejsca na III Festiwalu Międzynarodowych Chórów Młodzieżowych w Veldhoven w Holandii w 1996 r. W 2002 r. zaś na zaproszenie Ambasadora Chin w Warszawie, chór wyjechał do Pekinu na VI Międzynarodowy Festiwal Chórów, gdzie zajął II miejsce oraz I miejsce za najlepszą interpretację utworu chińskiego. Przez wiele lat uczestniczył w Ogólnopolskim Konkursie Chórów „a capella”, zdobywając tam wielokrotnie Grand Prix.
Liczba wyświetleń: 161
powrótSzanowni Państwo, jeżeli opublikowany artykuł nie jest prawidłowo odczytany przez czytnik ekranu, prosimy o przesłanie uwag do artykułu wraz z podaniem linka do informacji, której dotyczy pytanie. Postaramy się udostępnić bardziej czytelny plik.