Z regionu

Bohater wyróżniony

2013.07.15 12:45 , aktualizacja: 2013.07.23 10:34

Autor: Aldona Zawadzka, (KM), Wprowadzenie: Dorota Łucja Cichocka

Święto 80. Pułku Strzelców Słonimskich, którego tradycje sięgają początków II Rzeczypospolitej, odbyło się 11 lipca br. w Ząbkach. W uroczystościach brał udział najbardziej wytrwały oficer tego pułku ppłk Stanisław Ślesicki. Jest jedynym żyjącym oficerem 20 Dywizji Piechoty, nazwanej przez Niemców ,,żelazną” oraz niekwestionowanym autorytetem w gronie kombatantów na Mazowszu i w całej Polsce. 18 stycznia 2013 r. skończył 100 lat.

 

Marszałek województwa mazowieckiego Adam Struzik w uznaniu jego zasług w walce o wolność kraju we wrześniu 1939 roku na pozycji mławskiej i przedpolach Warszawy uhonorował ppłk. Stanisława Ślesickiego Medalem Pamiątkowym Pro Masovia. Odznaczenie wręczył Pełnomocnik Zarządu Województwa Mazowieckiego ds. Kombatantów i Osób Represjonowanych Zbigniew Czaplicki.

 

Ppłk. Stanisław Ślesicki urodził się w Cierpigórzu k/Przasnysza. W 1935 r. po skończeniu prawa na Uniwersytecie Warszawskim rozpoczęła się jego przygoda z wojskiem. Odbył służbę wojskową w szkole Podchorążych Rezerwy w Słonimie. W 1938 r. został mianowany podporucznikiem rezerwy. Rok później wstąpił  do 80. pułku piechoty. Jako oficer 20. dywizji piechoty brał udział w bitwie pod Mławą a następnie walczył w obronie stolicy, aż do jej kapitulacji. Za dzielność i męstwo w czasie bitwy granicznej oraz w obronie Warszawy Stanisław Ślesicki otrzymał Order Virtuti Militari. Po kapitulacji stolicy dostał się do niewoli niemieckiej. Był więziony w obozach jenieckich w Itzehoe, Sandbostal,  Lubeka i Dössel. Po wojnie, już w sierpniu 1945, rozpoczął pracę jako obrońca sądowy obywateli polskich przed brytyjskimi sądami wojskowymi w Niemczech. Pracował również w Polskiej Misji Repatriacyjnej, a następnie w Konsulacie Generalnym RP. Po powrocie do kraju przez kilkadziesiąt lat związany był z adwokaturą oraz placówkami resortu kultury.

 

Laureat należy do Klubu Kawalerów Orderu Virtuti Militari. Aktywnie przekazuje swoją wiedzę młodszym pokoleniom, uczestniczy w zjazdach kombatantów oraz obchodach rocznic wybuchu II wojny światowej w Warszawie i Mławie. Chętnie też spotyka się z młodzieżą, przybliżając jej wojenne dzieje w postaci fascynujących lekcji historii, a utrzymywanie do dziś kontaktów ze szkołami traktuje jako dalszy ciąg żołnierskiej służby.

 

Obok tak cennego dla żołnierzy orderu jakim jest Krzyż Virtuti Militari został również uhonorowany Krzyżem Oficerskim Orderu Odrodzenia Polski, odznaką „Adwokatura Zasłużonym”, dyplomem Honorowego Obywatela miasta Mławy, medalem „Pro Memoria” oraz medalem „Zasłużony dla Miasta Mławy”.

25 stycznia br. w siedzibie Ministerstwa Obrony Narodowej minister Tomasz Siemoniak wręczył mu awans na stopień podpułkownika.

  • fot. Bogdan Śladowski
  • fot. Bogdan Śladowski
  • fot. Bogdan Śladowski
  • fot. Bogdan Śladowski
  • fot. Bogdan Śladowski
  • fot. Bogdan Śladowski
  • fot. Bogdan Śladowski
  • fot. Bogdan Śladowski

Liczba wyświetleń: 191

powrót

Szanowni Państwo, jeżeli opublikowany artykuł nie jest prawidłowo odczytany przez czytnik ekranu, prosimy o przesłanie uwag do artykułu wraz z podaniem linka do informacji, której dotyczy pytanie. Postaramy się udostępnić bardziej czytelny plik.