Z regionu

Dla dobra Warszawy

2013.04.10 11:25 , aktualizacja: 2013.04.16 08:15

Autor: oprac. Aldona Zawadzka, Kancelaria Marszałka, Wprowadzenie: Iwona Dybowska

  • fot. arch. TPW
  • fot. arch. TPW
  • fot. arch. TPW
  • fot. arch. TPW
  • fot. arch. TPW

Towarzystwo Przyjaciół Warszawy ma już 50 lat. Obchody rocznicowe świętowano 9 kwietnia br. na Zamku Królewskim w Warszawie. Z okazji jubileuszu marszałek Adam Struzik uhonorował organizację Medalem Pamiątkowym „Pro Masovia”, który w jego imieniu wręczył zastępca dyrektora Kancelarii Marszałka Tomasz Waźbiński.

 

Towarzystwo Przyjaciół Warszawy jest organizacją pożytku publicznego, zaangażowaną w szeroko pojętą działalność dla dobra Warszawy i jej mieszkańców. Tworzy federację czternastu oddziałów terenowych (dzielnicowych). Jest członkiem zbiorowym Stowarzyszenia Monopol Warszawski, a od 2005 r. także międzynarodowej organizacji o nazwie Europa Nostra, zajmującej się ochroną dziedzictwa kultury europejskiej.

 

Towarzystwo powstało w 1963 r., uważane jest jednak za kontynuatora tradycji towarzystw powstałych w latach wcześniejszych. Jednym z głównych obszarów jego działalności jest zainicjowany przez Stefana Starzyńskiego i wznowiony po wojnie tradycyjny konkurs „Warszawa w kwiatach” organizowany pod patronatem naukowym Ogrodu Botanicznego Polskiej Akademii Nauk. Konkurs jest swoistą wizytówką władz miasta, które m.in. dzięki niemu mogą poszczycić się zaangażowaniem w działania organizacji społecznych na rzecz poprawy estetyki stolicy. Pokłosiem inicjatywy jest m.in. aleja kwiatowa przed halą Mirowską czy aranżacja gmachu Biblioteki Uniwersytetu Warszawskiego (projekt prof. Marka Budzyńskiego), w którym zieleń stała się niemalże częścią architektury obiektu.

 

Działacze Towarzystwa wiele czasu poświęcają pracy wśród dzieci i młodzieży. Organizują też bezpłatne spacery po Warszawie z przewodnikami turystyki miejskiej.

Liczba wyświetleń: 80

powrót

Szanowni Państwo, jeżeli opublikowany artykuł nie jest prawidłowo odczytany przez czytnik ekranu, prosimy o przesłanie uwag do artykułu wraz z podaniem linka do informacji, której dotyczy pytanie. Postaramy się udostępnić bardziej czytelny plik.