Z regionu
130-lecie Towarzystwa Wioślarskiego w Płocku
2012.11.26 12:10
Autor: Aldona Zawadzka, KM, Wprowadzenie: Iwona Dybowska
Towarzystwo Wioślarskie w Płocku ma już 130 lat. Jubileuszowe obchody, które zorganizowano w sali koncertowej Państwowej Szkoły Muzycznej I i II stopnia im. Karola Szymanowskiego w Płocku, stały się okazją do uhonorowania organizacji Medalem Pamiątkowym „Pro Masovia”. Odznaczenie w imieniu marszałka Adama Struzika wręczył dyrektor Delegatury Urzędu Marszałkowskiego Województwa Mazowieckiego w Płocku Michał Twardy.
Pomysł powołania Towarzystwa Wioślarskiego w Płocku zrodził się 14 sierpnia 1882 r., podczas wizyty wioślarzy z Warszawskiego Towarzystwa Wioślarskiego. W tym samym roku zawiązało się kółko wioślarskie, które założyli pasjonaci, a za składkowe pieniądze zbudowali łódź o nazwie „ZULUS”. 18 marca 1885 r. zatwierdzony został statut organizacji i od tej chwili nastąpił szybki rozwój Towarzystwa.
Cieszący się szacunkiem i sympatią społeczeństwa płockiego inicjatorzy Towarzystwa, oddani sprawie sportu i zaangażowani w życie Płocka, szybko zaskarbili liczne grono sympatyków. Nie tylko przybywało członków, ale także pojawiły się pierwsze międzynarodowe sukcesy. Płockie Towarzystwo Wioślarskie skutecznie zachęciło mieszkańców miasta do uprawiania sportu. Poza wioślarską uruchomiono tu sekcje łyżwiarstwa, saneczkarstwa, gimnastyczną, żeglarska i pływacką.
Obecnie Towarzystwo liczy ok. 300 członków. Organizuje imprezy sportowe: Mistrzostwa Polski w Sprincie Wioślarskim, Memoriał Juliusza Kawieckiego, Turniej UKS w wioślarstwie na łodziach typu jedynek mini, Międzywojewódzkie Mistrzostwa Młodzików w Wioślarstwie, regaty ósemek wioślarskich miast nadwiślańskich, Ergowiosła Płockie im J. Młynarkiewicza.
Towarzystwo wychowało 12 olimpijczyków. Jak podkreślają wszyscy członkowie, przez 130 lat działalności niezmienna pozostała pasja uprawiania sportów wodnych i żeglowania po Wiśle.
Liczba wyświetleń: 137
powrótSzanowni Państwo, jeżeli opublikowany artykuł nie jest prawidłowo odczytany przez czytnik ekranu, prosimy o przesłanie uwag do artykułu wraz z podaniem linka do informacji, której dotyczy pytanie. Postaramy się udostępnić bardziej czytelny plik.