Z regionu
Za krzewienie kultury muzycznej
2012.11.26 11:15 , aktualizacja: 2012.11.30 12:16
Autor: Aldona Zawadzka, KM, Wprowadzenie: Iwona Dybowska
W kościele św. Józefa Oblubieńca NMP w Ursusie odbył się koncert jubileuszowy z okazji 70-lecia Chóru Mieszanego „Cantate Deo”. W uznaniu całokształtu działalności twórczej marszałek Adam Struzik uhonorował artystówMedalem Pamiątkowym „Pro Masovia”.
Odznaczenie, w imieniu marszałka wręczył, 25 listopada br., Pełnomocnik Zarządu Województwa Mazowieckiego ds. Kombatantów i Osób Represjonowanych Zbigniew Czaplicki. Członkowie chóru zostali wyróżnieni okolicznościowymi dyplomami uznania z podziękowaniem za promowanie województwa mazowieckiego.
Chór „Cantate Deo” powstał w 1942 r. przy parafii św. Józefa w Ursusie jako komórka konspiracyjna Armii Krajowej. Założycielem i pierwszym dyrygentem zespołu był członek Armii Krajowej – starszy sierżant Tadeusz Mrówczyński, ps. Mars, szukający wówczas w Ursusie schronienia przed gestapo. Członkowie-chórzyści, oprócz tradycyjnej pracy chóralnej walczyli z okupantem, a wielu z nich uczestniczyło bezpośrednio w Powstaniu Warszawskim w 1944 r.
W 1984 roku dyrygentem zespołu została jego wieloletnia chórzystka, Dorota Męckowska, która rozpoczęła systematyczną pracę nad rozszerzeniem repertuaru. Pozwoliło to artystom wypromować się poza obszarem parafii. Chór, którego naturalnym nurtem pozostawała muzyka sakralna, zaczął wzbogacać swój repertuar także o muzykę świecką. W 1988 r. zespół został zaproszony do Paryża. Dał tam wiele koncertów, a wyjazd ten zapoczątkował okres wzmożonej aktywności twórczej.
Artyści coraz częściej koncertowali nie tylko w obiektach sakralnych Warszawy i województwa, ale także w Akademii Muzycznej w Warszawie na koncertach zorganizowanych przez Polski Związek Chórów i Orkiestr – Oddział Mazowiecki, w Domach Kultury wielu dzielnic Warszawy. Zespół uczestniczył w Festiwalu Muzyki J. Furmanika (II miejsce), w przeglądzie chórów „Carmen Sacrum” w Kaliszu. Ponadto samodzielnie, od wielu lat organizuje doroczne koncerty kolęd i pieśni pasyjnych, na które zaprasza inne zespoły chóralne. Od 1994 r. nawiązał współprace w gminą, a obecnie dzielnicą Ursus, która od 1997 r. objęła nad nim patronat.
W ramach współpracy z Ośrodkiem Kultury „Asus” i dalszej pracy na rzecz rodzimej parafii zespół nagrał w 2004 r. płytę z kolędami, a rok później pieśni pasyjne. Systematycznie też, w ramach projektu „Wspólnota w kulturze”, prowadzi otwarte warsztaty muzyczne polskich mniejszości narodowych i etnicznych ucząc utworów w języku regionalnym. Dzięki temu w repertuarze chóru znalazły się pieśni rosyjskie, ukraińskie, łemkowskie, czeskie, słowackie i niemieckie. Od dwóch lat prowadzi także warsztaty pieśni patriotycznych. W 2008 r., w ramach wymiany kulturalnej Chór koncertował z Narodowym Chórem Chłopięcym z Norwegii.
Wszystkich członków chóru łączy wspólna pasja – śpiew i działanie na rzecz kultury. Przez wszystkie lata swojej działalności zarówno śpiewacy jak i dyrygenci pracowali społecznie. Swoimi występami uświetniają uroczystości państwowe i wydarzenia społeczno-kulturalne.
W 2011 roku, z inicjatywy członków Chóru zostało powołane Stowarzyszenie Kulturalne „Carmen”, którego misją jest wspieranie szeroko pojętej działalności kulturalnej, oświatowej, sportowej i rekreacyjnej oraz promocja twórców, zespołów i artystów działających na terenie Ursusa.
Liczba wyświetleń: 114
powrótSzanowni Państwo, jeżeli opublikowany artykuł nie jest prawidłowo odczytany przez czytnik ekranu, prosimy o przesłanie uwag do artykułu wraz z podaniem linka do informacji, której dotyczy pytanie. Postaramy się udostępnić bardziej czytelny plik.