Z regionu
Dzień Kazimierza Pułaskiego
2012.10.15 11:25
Autor: Aldona Zawadzka, Kancelaria Marszałka, Wprowadzenie: Iwona Dybowska
- fot. arch. Muzeum im....
- fot. arch. Muzeum im....
- fot. arch. Muzeum im....
- fot. arch. Muzeum im....
- fot. arch. Muzeum im....
- fot. arch. Muzeum im....
- fot. arch. Muzeum im....
- fot. arch. Muzeum im....
- fot. arch. Muzeum im....
Podczas obchodów 45-lecia Muzeum im. Kazimierza Pułaskiego w Warce (pow. grójecki) świętowało także 233. rocznicę śmierci patrona tej instytucji. Podwójna uroczystość stała się okazją do uhonorowania placówki Medalem Pamiątkowym „Pro Masovia”. Laureatem odznaczenia został również konserwator zabytków, wieloletni działacz muzealny Marek Figiel.
Medale za całokształt pracy na rzecz ochrony spuścizny kulturowej i opieki nad zabytkami oraz popularyzację tej tematyki wśród Mazowszan wręczył, 11 października br., radny Leszek Przybytniak.
Dzień Kazimierza Pułaskiego dał również możliwość oficjalnego zaprezentowania pałacu Pułaskich po remoncie. Rewitalizacja zespołu pałacowo-parkowego w Warce uzyskała dofinansowanie ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego. Objęła m.in. budowę nowego obiektu pomocniczego – Centrum Edukacyjno-Muzealnego, konserwację zabytków ruchomych, digitalizację zbiorów i rewitalizację zabytkowego parku.
Muzeum im. Kazimierza Pułaskiego w Warcejest placówką historyczno-biograficzną poświęconą bohaterowi Polski i Stanów Zjednoczonych Kazimierzowi Pułaskiemu, a także polskiej emigracji. Znajduje się w Winiarach – we dworku powstałym około 1689 r. jako siedziba zamożnego magnata Stanisława Antoniego Szczuki.W XVIII wieku Winiary należały do Józefa Pułaskiego (1704-1769) – ojca Kazimierza Pułaskiego, starosty wareckiego, adwokata, polityka i pierwszego marszałka wojsk konfederackich. W kolejnych latach dwór wielokrotnie zmieniał swoich właścicieli. Po 1946 r., w wyniku realizacji dekretu o reformie rolnej, budynek wraz z parkiem przeszedł na własność Skarbu Państwa. 18 stycznia 1961 r. Rada Ministrów podjęła uchwałę „w sprawie odbudowy dworu w Winiarach oraz przystosowania najbliższego otoczenia do celów turystyczno-wypoczynkowych”.
Na zgromadzone w muzeum eksponaty składają się zakupy własne oraz depozyty Muzeum Narodowego w Warszawie i Muzeum Wojska Polskiego. Część zbiorów stanowią dary Polaków mieszkających w Stanach Zjednoczonych.
Od początku istnienia Muzeum dokumentuje historię Warki i regionu grójeckiego. Zajmuje się też działalnością naukową i wydawniczą. Organizuje koncerty, wieczory poezji, spotkania autorskie, plenery malarskie, lekcje muzealne oraz spotkania i konkursy plastyczne dla dzieci i młodzieży.
Drugi laureat honorowego odznaczenia, Marek Figiel, od 30 lat pracuje w służbach konserwatorskich (w latach 1994-1998 był wojewódzkim konserwatorem zabytków w Radomiu, w okresie 1998-2000 pełnił funkcję rzeczoznawcy ministra kultury i sztuki). Społecznie opiekuje się zabytkami na terenie południowego Mazowsza. Wiedzą, radą i osobistym zaangażowaniem wspiera wszelkie działania samorządu, kościoła jak i prywatnych właścicieli, mające na celu przywracanie dawnej świetności zabytkom. Zawodowo i społecznie propaguje wiedzę o zabytkach i krajobrazie kulturowym Mazowsza, publikując liczne artykuły związane z tą tematyką. Był wielokrotnie wyróżniany m.in. przez ministra kultury i sztuki, wojewodę mazowieckiego, samorządy miast Kozienic, Iłży, Szydłowca, muzea w Skarżysku Kamiennej, Radomiu, Warce i Szydłowcu.
Liczba wyświetleń: 121
powrótSzanowni Państwo, jeżeli opublikowany artykuł nie jest prawidłowo odczytany przez czytnik ekranu, prosimy o przesłanie uwag do artykułu wraz z podaniem linka do informacji, której dotyczy pytanie. Postaramy się udostępnić bardziej czytelny plik.