Z regionu
30-lecie stowarzyszenia diabetyków
Olimpijski piknik z okazji 30-lecia Oddziału Mazowieckiego Polskiego Stowarzyszenia Diabetyków, który odbył się w dniach 4-7 października br. w Kozienicach stał się okazją do uhonorowania organizacji Medalem Pamiątkowym „Pro Masovia”.
Odznaczenie, wręczyła, w imieniu marszałka Adama Struzika, wiceprzewodnicząca Sejmiku Województwa Mazowieckiego Bożenna Pacholczak.
Program uroczystości, jak przystało na olimpijskie święto, obfitował w szereg rozgrywek sportowych, m.in.: turniej piłki plażowej, tenisa stołowego, rozgrywki badmintona, rzut lotkami, bieg przełajowy i turniej tańca.
Pierwsze kluby pacjentów przy przychodniach i poradniach przeciwcukrzycowych zaczęły powstawać w połowie XX w. Grupy osób dotkniętych cukrzycą spotykały się, aby w zespołach lepiej poznawać uwarunkowania choroby, zasady leczenia i zapobiegania wielu groźnym powikłaniom prowadzącym m.in. do utraty wzroku, schorzeń nerek, uszkodzeń nerwów i amputacji kończyn dolnych. Uczono się ponadto stosowania na co dzień diety, zapobiegania powstawaniu hipo- i hiperglikemii oraz kwaśnicy ketonowej. 19 czerwca 1981 r. w Bydgoszczy grupa inicjatywna zarejestrowała się.
W 1991 r. Stowarzyszenie zostało członkiem Międzynarodowej Organizacji Diabetologicznej IDF (International Diabetes Federation), którego siedziba mieści się w Brukseli. W Warszawie pierwsze koło powstało na Brudnie w szpitalu wojewódzkim. W maju 1982 r. odbyło się zebranie założycielskie Koła Diabetyków, które zapoczątkowało powstanie Oddziału Warszawskiego (1984 r.) z pięcioma Kołami Dzielnicowymi na terenie Warszawy. Obecnie na Mazowszu działa ich 26.
Powstanie i działalność Stowarzyszenia Diabetyków jest ściśle związana z zapotrzebowaniem społecznym. Do jego głównych zadań należy organizacja na terenie całego województwa szkoleń z zakresu propagowania profilaktyki zdrowotnej dla osób dotkniętych cukrzycą, reprezentowanie interesów członków stowarzyszenia i osób chorych na cukrzycę oraz integracja środowiska diabetyków i sympatyków. Organizowane są spotkania, głównie w kołach, wspólny wypoczynek, imprezy sportowe i kulturalne.
Liczba wyświetleń: 255
powrótSzanowni Państwo, jeżeli opublikowany artykuł nie jest prawidłowo odczytany przez czytnik ekranu, prosimy o przesłanie uwag do artykułu wraz z podaniem linka do informacji, której dotyczy pytanie. Postaramy się udostępnić bardziej czytelny plik.