Z regionu
Jubileusz na Kurpiach
2011.10.21 12:20
Autor: Aldona Zawadzka, Kancelaria Marszałka, Wprowadzenie: Iwona Dybowska
20 października br. w Gminnym Ośrodku Kulturalno-Oświatowym w Lelisie (pow. ostrołęcki) odbył się jubileusz 15-lecia Związku Kurpiów oraz II Zjazd Rodaków i Przyjaciół Ziemi Kurpiowskiej. Podczas uroczystości jubileuszowych wręczono szczególnie zasłużonym nagrody i odznaczenia państwowe, resortowe oraz starosty ostrołęckiego. Dwóch działaczy regionalnych uhonorowano też Medalami Pamiątkowymi „Pro Mazovia”, przyznanymi przez Marszałka Województwa Mazowieckiego.
„Pro Masovią” wyróżnieni zostali panowie Józef Kur i Henryk Gadomski. Medale wręczył radny województwa mazowieckiego Marian Krupiński.
Józef Kur jest aktywnym działaczem społecznym, związanym z ochroną dziedzictwa kulturowego Kurpiów, jego promocją i budzeniem tożsamości regionalnej. To jeden z założycieli Związku Kurpiów, związany zawodowo z samorządem rolniczym oraz terytorialnym. W latach 1991-2001 pełnił funkcję wójta Gminy Kadzidło. Jest współinicjatorem wielu cenionych w całej Polsce imprez regionalnych – „Wesela Kurpiowskiego”, „Niedzieli Kadzidlańskiej” oraz „Śladami Kurpiów”. Odznaczony został m.in. Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski i Krzyżem Oficerskim Orderu Odrodzenia Polski.
Henryk Gadomski to absolwent Akademii Muzycznej im. Fryderyka Chopina w Warszawie. Jest inicjatorem, koordynatorem oraz współautorem trzytomowego dzieła „Puszcza Kampinoska w pieśni” – cennego dokumentu kultury duchowej Kurpiów. Napisał wiele artykułów popularno-naukowych, publikowanych w czasopismach regionalnych i ogólnopolskich. Założył i prowadzi Chór Cantilena przy II LO w Ostrołęce. Jest jednym z założycieli Związku Kurpiów. Odznaczony został m.in. Złotym Krzyżem Zasługi, Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski, Nagrodą C.K. Norwida.
Imprezie jubileuszowej towarzyszył koncert „Kurpie w hołdzie Księdzu Skierkowskiemu” w wykonaniu zespołów folklorystycznych z Czarni, Myszyńca, Kadzidła i Lelisa. Można było zwiedzić wystawę „Wesele kurpiowskie w rysunkach Teresy Ciepierskiej” oraz zapoznać się z ofertą wydawnictw regionalnych.
Liczba wyświetleń: 148
powrótSzanowni Państwo, jeżeli opublikowany artykuł nie jest prawidłowo odczytany przez czytnik ekranu, prosimy o przesłanie uwag do artykułu wraz z podaniem linka do informacji, której dotyczy pytanie. Postaramy się udostępnić bardziej czytelny plik.