Z regionu

Stulecie Wydziału Rolnictwa i Biologii Szkoły Głównej Gospodarstwa Wiejskiego

2006.06.27 00:00

Autor: Administrator, Wprowadzenie: Administrator

W dniach 23-24 czerwca w Warszawie na Ursynowie odbyły się uroczystości poświęcone 100-leciu Wydziału Rolnictwa i Biologii Szkoły Głównej Gospodarstwa Wiejskiego.

Szkoła Główna Gospodarstwa Wiejskiego to nowoczesna, dobrze zorganizowana uczelnia. Od chwili jej powołania, to jest od 1906 roku, służy polskiej młodzieży, która zdobywała i zdobywa w jej zacnych murach nowoczesne wykształcenie. Uczelnia ta w sposób zasadniczy przyczyniła się do rozwoju nauk przyrodniczych, a tym samym do postępu i przeobrażeń polskiej wsi. Na dzień dzisiejszy SGGW zatrudnia ponad 1100 nauczycieli akademickich, w tym 300 samodzielnych pracowników nauki, a na realizowanych przez nią 23 kierunkach studiów i 60 specjalnościach studiuje ponad 24 000 studentów. Uczelnia posiada imponująca liczbę nowoczesnych i w pełni wyposażonych pomieszczeń laboratoryjnych, sal wykładowych oraz ćwiczeniowych, dzięki czemu możliwe są rozwój badań naukowych i realizacja zleconych prac badawczych na wysokim poziomie. Domy studenckie stwarzają dobre warunki do pracy i wypoczynku. Taka uczelnia to efekt pracy wielu pokoleń społeczności akademickiej.

Uczelnia wykształciła wielu wybitnych specjalistów i profesorów, takich jak Profesorowie: Józef Mikułowski-Pomorski, Franciszek Staff, Witold Staniszkis, Marian Górski, Jerzy Nowacki, Leszek Kuszelewski, Wiktor Prandota, Andrzej Brudzyński, Andrzej Zaleski, Tadeusz Barszczak, Czesław Siekierski, Zdzisław Wyszyński, Jan Łabętowicz i inni.

Kulminacyjnym momentem uroczystości było nadanie tytułu Doktora honoris causa dla Profesora Mariusza Fotymy, specjalisty z dziedziny nowoczesnych metod uprawy zbóż.

Doceniając wagę uczelni dla kształcenia kadr dla Mazowsza, Adam Struzik Marszałek Województwa Mazowieckiego objął honorowy patronat nad uroczystością.

Liczba wyświetleń: 365

powrót

Szanowni Państwo, jeżeli opublikowany artykuł nie jest prawidłowo odczytany przez czytnik ekranu, prosimy o przesłanie uwag do artykułu wraz z podaniem linka do informacji, której dotyczy pytanie. Postaramy się udostępnić bardziej czytelny plik.