Z regionu

Na straży pamięci

2011.10.03 12:15
Autor: Aldona Zawadzka, Kancelaria Marszałka, Wprowadzenie: Iwona Dybowska
fot. Urszula Przymus

1 października br. na polanie w Izabelinie odbyła się rekonstrukcja walk, prowadzonych przez Grupę AK „Kampinos” w sierpniu 1944 roku. Widowisko historyczne stało się okazją do wyróżnienia zasług mieszkańców wsi Wiersze (pow. nowodworski) oraz dotychczasowej działalności Rady Pamięci Rzeczypospolitej Kampinoskiej Medalem Pamiątkowym „Pro Masovia”. Odznaczenie, w imieniu marszałka Adama Struzika, wręczyła zastępca dyrektora Departamentu Kultury, Promocji i Turystyki Bożena Żelazowska.

 

Inscenizacja walk przygotowana została przez grupy rekonstrukcyjne m.in. przez II batalion 18. pułku piechoty, Germania 44 czy Barbarossa. Celem spektaklu było przypomnienie historii Puszczy Kampinoskiej, która przez wieki burzliwej historii naszego kraju była schronieniem dla walczących Polaków. Podczas uroczystości prezes Rady Pamięci Niepodległej Rzeczpospolitej Kampinoskiej Urszula Przymus, starosta powiatu warszawskiego zachodniego Jan Żychliński oraz sztandar Grupy AK „Kampinos” zostali również odznaczeni Medalem „Pro Memoria”, przyznanym przez kierownika Urzędu ds. Kombatantów i Osób Represjonowanych Jana Stanisława Ciechanowskiego.

 

Rada Pamięci Niepodległej Rzeczpospolitej Kampinoskiej jest organizacją społeczną działającą na rzecz upamiętniania historycznych dokonań powstańczych żołnierzy Grupy AK "Kampinos". Walczący w tym zgrupowaniu żołnierze w sierpniu i wrześniu 1944 roku znaleźli się na terenie Puszczy Kampinoskiej, tworząc tu wraz mieszkańcami 25 miejscowości – Niepodległą Rzeczpospolitą Kampinoską. Stolicą tego skrawka wolnej Polski była wieś Wiersze, w której stacjonowało dowództwo powstańczego zgrupowania. Było to przedsięwzięcie śmiertelnie niebezpieczne, a po upadku Powstania Warszawskiego tereny zostały całkowicie zniszczone. Po wyzwoleniu w 1945 roku wspólnym wysiłkiem lokalnej społeczności powstał tu Cmentarz Powstańczy. We wsi Wiersze, w miejscu, w którym powstańcy odprawiali msze święte, wybudowano kościół.

Liczba wyświetleń: 345

powrót

Szanowni Państwo, jeżeli opublikowany artykuł nie jest prawidłowo odczytany przez czytnik ekranu, prosimy o przesłanie uwag do artykułu wraz z podaniem linka do informacji, której dotyczy pytanie. Postaramy się udostępnić bardziej czytelny plik.