Z regionu
Jubileusz Wydziału Geodezji i Kartografii Politechniki Warszawskiej
2011.06.06 12:15 , aktualizacja: 2011.06.07 12:25
Autor: Aldona Zawadzka, Wprowadzenie: Agnieszka Stabińska
W dniach 27-28 maja br. Wydział Geodezji i KartografiiPolitechniki Warszawskiej świętował jubileusz 90-lecia. Marszałek Województwa Mazowieckiego Adam Struzik w uznaniu zasług na rzecz rozwoju mazowieckiej oświaty uhonorował Wydział Medalem Pamiątkowym Pro Masovia. Odznaczenie, w imieniu Marszałka wręczył Dyrektor Departamentu Geodezji i Kartografii Urzędu Marszałkowskiego Województwa Mazowieckiego w Warszawie Krzysztof Mączewski.
Wydział Geodezji i Kartografiijest najstarszą geodezyjną akademicką placówką naukowo-dydaktyczną w Polsce. Obecnie jest jedynym wydziałem w Polsce obejmującym pełną problematykę dyscypliny naukowej geodezja i kartografia, a nowoczesna aparatura i treści nauczania przedmiotów są porównywalne z najlepszymi wydziałami geodezyjnymi w Europie.
W badaniach wykorzystywane są w dużym stopniu osiągnięcia nauk podstawowych w zakresie matematyki, fizyki, chemii, informatyki oraz technik analizy informacji. Ważną rolę odgrywa też wiedza i postęp na polu nauk przyrodniczych (nauki o Ziemi, geomorfologia, ekologia) oraz prawnych i ekonomicznych.
W ponad 80-letniej już działalności Wydziału wypracowany został i jest nadal modernizowany model kształcenia inżyniera geodety, dający mu podstawy do ciągłego doskonalenia i nabywania nowych umiejętności celem dostosowywania się do rozszerzającego się i ulegającego przeobrażeniom profilu zawodu geodezyjnego. Duży nacisk jest kładziony na nauczanie w zakresie nauk podstawowych i ogólnych (matematyka, fizyka, informatyka, prawo, socjologia, itp.).
W obecny profil zawodu geodety wchodzi również kataster i szeroko rozumiana gospodarka nieruchomościami (w tym - szacowanie nieruchomości), umożliwiające pracę geodetom w organach administracji publicznej (rządowej i samorządowej). Absolwent ze stopniem magistra inżyniera geodety przygotowany jest również do prowadzenia działalności naukowo-badawczej w szkołach wyższych i instytutach.
Liczba wyświetleń: 278
powrótSzanowni Państwo, jeżeli opublikowany artykuł nie jest prawidłowo odczytany przez czytnik ekranu, prosimy o przesłanie uwag do artykułu wraz z podaniem linka do informacji, której dotyczy pytanie. Postaramy się udostępnić bardziej czytelny plik.