Z regionu

Podwójny jubileusz w powiecie garwolińskim

2011.06.06 08:10 , aktualizacja: 2011.06.21 14:06
Autor: Aldona Zawadzka, Kancelaria Marszałka, Wprowadzenie: Iwona Dybowska

W dniach 4-5 czerwca br. Zespół Szkół Ponadgimnazjalnych im. Ignacego Wyssogoty Zakrzewskiego w Żelechowie obchodził podwójny jubileusz – 50-lecia Technikum Geodezyjnego oraz 70-lecia Kształcenia Zawodowego w Żelechowie. W uznaniu zasług na rzecz kształcenia zawodowego Marszałek Województwa Mazowieckiego uhonorował  placówkę Medalem Pamiątkowym Pro Masovia. Odznaczenie wręczył dyrektor Departamentu Geodezji i Kartografii Urzędu Marszałkowskiego Województwa Mazowieckiego w Warszawie Krzysztof Mączewski.

 

Zespół Szkół Ponadgimnazjalnych im. Ignacego Wyssogoty Zakrzewskiego w Żelechowie powstał w 1941 roku pod nazwą Powiatowa Szkoła Ślusarsko-Mechaniczna. Z chwilą wyzwolenia spod okupacji niemieckiej szkoła została przemianowana na 4-letnie Gimnazjum Mechaniczne. W roku szkolnym 1950/1951 przy Zasadniczej Szkole Zawodowej powstało Technikum Mechaniczne o specjalności budowa obrabiarek, a w kilka lat później otwarto nowy oddział o specjalności krawiectwo damskie. 1 września 1960 roku utworzono Technikum Geodezyjne, a w 1966 roku odbył się pierwszy egzamin dojrzałości i pierwszych 58 techników-geodetów opuściło mury szkoły. W 1974 roku, w wyniku  połączenia Zasadniczej Szkoły Zawodowej i Technikum Geodezyjnego, powstał Zespół Szkół Zawodowych.

 

W ostatnich latach wysoki poziom kształcenia potwierdza udział uczniów Technikum Geodezyjnego w ogólnopolskich Konkursach Wiedzy Geodezyjnej i Kartograficznej, podczas których zdobywają, indywidualnie i zespołowo, pierwsze miejsca.

 

Od kilku lat szkoła kształci także uczniów, w Technikum Mechanicznym, w zawodzie naprawa i eksploatacja pojazdów samochodowych oraz w Zasadniczej Szkole Zawodowej w zawodzie mechanik pojazdów samochodowych.

 

Uczniowie mogą korzystać z bogato wyposażonej pracowni komputerowej, sali audio-video, świetlicy z zapleczem kuchennym, biblioteki liczącej ponad 25 tys. woluminów oraz bazy sportowej – dwóch sal gimnastycznych (w szkole i w internacie) oraz siłowni.

Liczba wyświetleń: 186

powrót

Szanowni Państwo, jeżeli opublikowany artykuł nie jest prawidłowo odczytany przez czytnik ekranu, prosimy o przesłanie uwag do artykułu wraz z podaniem linka do informacji, której dotyczy pytanie. Postaramy się udostępnić bardziej czytelny plik.