Z regionu

Dożynki w Spale

2014.09.24 07:10 , aktualizacja: 2014.09.25 08:07

Autor: Anna Gawlicka (RW), Wprowadzenie: Małgorzata Wielechowska

  • Fot. Anna Gawlicka (RW)
  • Fot. Anna Gawlicka (RW)
  • Fot. Anna Gawlicka (RW)
  • Fot. Anna Gawlicka (RW)
  • Fot. Anna Gawlicka (RW)
  • Fot. Anna Gawlicka (RW)

Reprezentacja Mazowsza wzięła udział w tegorocznych „Dożynkach Prezydenckich Spała 2014”.

 

Uroczystość rozpoczęło symboliczne posadzenie Dębu Wolności w parku miejskim. Para prezydencka Anna i Bronisław Komorowscy po mszy świętej w Kaplicy Polowej AK złożyła kwiaty pod kamieniem upamiętniającym Kamilę Skolimowską.

 

Korowód dożynkowy, za powozami pary prezydenckiej i zaproszonych gości, udał się na stadion Centralnego Ośrodka Sportu, gdzie odbyły się oficjalne uroczystości. Wręczono wieńce dożynkowe, podziękowano rolnikom za trud pracy na roli i gospodarski wysiłek, a starostowie tegorocznych obchodów na ręce prezydenta Bronisława Komorowskiego złożyli bochen chleba, upieczony z mąki z tegorocznych zbiorów.

 

Prezentacji wieńca z Mazowsza, przygotowanego przez pracowników warsztatów Terapii Zajęciowej DPS nad Jarem w Nowym Miszewie, dokonał zespół ludowy z Gończyc. W przemarszu korowodu dożynkowego delegacji z Mazowsza wziął udział m.in. zastępca dyrektora Departamentu Rolnictwa i Rozwoju Obszarów Wiejskich Kazimierz Porębski oraz przedstawiciele powiatu płockiego i gminy Staroźreby.

 

Dwudniowym (20–21 września) obchodom towarzyszyły liczne imprezy, m.in. pokazy rękodzieła ludowego, kiermasze tradycyjnych produktów kulinarnych z różnych regionów Polski. Można było też odwiedzić stoiska promocyjne województw, gmin powiatu tomaszowskiego oraz rękodzieła twórców ludowych. Odbył się również konkurs na najładniejszy wieniec dożynkowy o nagrodę prezydenta RP, a na scenie prezentowały się kapele ludowe z różnych regionów.

Liczba wyświetleń: 508

powrót

Szanowni Państwo, jeżeli opublikowany artykuł nie jest prawidłowo odczytany przez czytnik ekranu, prosimy o przesłanie uwag do artykułu wraz z podaniem linka do informacji, której dotyczy pytanie. Postaramy się udostępnić bardziej czytelny plik.