Z regionu

„Stąd nasz ród”

2014.09.26 16:00 , aktualizacja: 2014.09.29 10:24

Autor: Milena Szymańska, WZ, Wprowadzenie: Agnieszka Stabińska

  • fot. Milena Szymańska
  • fot. Milena Szymańska
  • fot. Milena Szymańska
  • fot. Milena Szymańska
  • fot. Milena Szymańska
  • fot. Milena Szymańska
  • fot. Milena Szymańska

„Ród, który wydał Polsce dwóch Prymasów, sześciu biskupów, kilku generałów, czterech męczenników, wielu patriotów nie powinien być zapomniany” – takiej idei przyświecała konferencja „Europa – Ameryka – Reszta Świata i Teka Jana hr. Szembeka”. Uczestniczył w niej wicemarszałek Wiesław Raboszuk.

 

Z inicjatywy Towarzystwa Historycznego im. Szembeków w Warszawie, w Sejmie RP została zorganizowana konferencja oraz wystawa pt. „Stąd nasz ród”, obrazująca historię rodzin Szembeków i Fredrów.

 

Korzenie tego rodu wywodzą się z Niemiec. Od XVI w. rodzina broniła Polski i Polaków. Za zasługi dla nowej Ojczyzny, Bartłomiej Szembek otrzymał od króla Zygmunta Augusta indygenat i zaliczony został w poczet szlachty polskiej. Biskup Krzysztof Jan Szembek dokonał pierwszej koronacji Królowej Polski Matki Bożej Częstochowskiej, obranej przez króla Jana Kazimierza na Królową Polski po zwycięstwie nad Szwedami. Podwarszawska Olszynka Grochowska związana jest z gen. Piotrem Szembekiem. Siemianice k. Kępna przechowują złożone doczesne szczątki Aleksandra Szembeka, walczącego o odzyskanie wolności przez Polskę po długim okresie zaborów. Znana jest także dzielna postawa Jana Szembeka z Młoszowej k. Krakowa w zmaganiach na arenie dyplomatycznej z agresorami Polski w 1939 r.

Liczba wyświetleń: 312

powrót

Szanowni Państwo, jeżeli opublikowany artykuł nie jest prawidłowo odczytany przez czytnik ekranu, prosimy o przesłanie uwag do artykułu wraz z podaniem linka do informacji, której dotyczy pytanie. Postaramy się udostępnić bardziej czytelny plik.