Z regionu

Skansen w oczach dziecka

2014.10.01 08:40

Autor: Jarosław Asztemborski (Muzeum Wsi Mazowieckiej w Sierpcu), Wprowadzenie: Małgorzata Wielechowska

  • Fot. Jarosław Asztemborski...
  • Fot. Jarosław Asztemborski...
  • Fot. Jarosław Asztemborski...
  • Fot. Jarosław Asztemborski...
  • Fot. Jarosław Asztemborski...
  • Fot. Jarosław Asztemborski...

Muzeum Wsi Mazowieckiej w Sierpcu już po raz czwarty zaprosiło najzdolniejsze dzieci i młodzież w wieku 5–13 lat z terenu Mazowsza do udziału w konkursie plastycznym „Barwy natury, barwy wsi”. Ich zadaniem było wykonanie rysunku za pomocą kredek bądź pasteli, który miał ukazywać fragment ekspozycji sierpeckiego muzeum ze szczególnym uwzględnieniem roślinności otaczającej znajdujące się tu obiekty.

 

Tym razem wydarzenie odbyło się w piątek, 26 września. Frekwencja mile zaskoczyła organizatorów. Uczestnicy, wychowankowie jednastu szkół i ośrodków kultury z województwa mazowieckiego, przygotowali 302 prace (209 z nich techniką pasteli, 93 kredkami).

 

Od rana przez 3 godziny w salach edukacyjnych pod opieką koordynatorów i opiekunów z pasją i zaangażowaniem rysowali swoje małe dzieła sztuki. Komisja konkursowa była pod wrażeniem ich pomysłowości, wyobraźni i zdolności.

 

Jurorzy stanęli przed wyjątkowo trudnym zadaniem. Tym trudniejszym, że ogłoszenie wyników nastąpić miało już o godzinie 14.00. Wybranie najbardziej wyjątkowych i najlepiej wykonanych rysunków stanowiło nie lada problem. Na szczęście pogoda dopisała i uczestnicy mogli oczekiwać na wyniki, bawiąc się na przygotowanym dla nich na polanie ognisku.

 

Ostatecznie wyłonionych zostało 32 laureatów w czterech kategoriach wiekowych i dwóch technicznych. Czekały na nich pamiątkowe dyplomy i atrakcyjne nagrody rzeczowe (m.in.: tablety, odtwarzacze mp4, sprzęt sportowy i rekreacyjny) ufundowane przez Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Warszawie. Uczestnicy i ich wychowawcy zgodnie przyznali, że rywalizacja konkursowa stanowiła dla nich nie tylko wielkie przeżycie, ale również przygodę.

 

Dla osób, którym nie udało się dotrzeć do sierpeckiego muzeum na „Barwy natury…” jest dobra wiadomość. Już teraz zachęcamy do udziału w kolejnych organizowanych przez nas konkursach: „Jesienny pejzaż wsi” i „Cztery pory roku w skansenie”. Szczegółowe informacje na stronie www.mwmskansen.pl.

 

Liczba wyświetleń: 506

powrót

Szanowni Państwo, jeżeli opublikowany artykuł nie jest prawidłowo odczytany przez czytnik ekranu, prosimy o przesłanie uwag do artykułu wraz z podaniem linka do informacji, której dotyczy pytanie. Postaramy się udostępnić bardziej czytelny plik.