Z regionu
O muzyce w malarstwie
2014.12.01 12:15 , aktualizacja: 2014.12.02 12:20
Autor: Zofia Radwańska (MLIM), Wprowadzenie: Małgorzata Wielechowska
Muzeum Ludowych Instrumentów Muzycznych w Szydłowcu odwiedził Janusz Wałek – specjalista do spraw malarstwa europejskiego z Muzeum Narodowego w Krakowie. Gościom instytucji zaprezentował prelekcję pt. „Ut musica pictura – malarstwo jak muzyka”.
Prelegent pogratulował instytucji tak udanego zakupu, powiększającego kolekcję malarstwa uwzględniającego motywy muzyczne („Portret kobiety w czarnej sukni” J. P. Bredt – zakup ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz z budżetu województwa mazowieckiego), podkreślił jego wysoką jakość artystyczną oraz przedstawił związki szydłowieckiego obrazu z portretami Rafaela Santi przejawiające się w układzie kompozycyjnym.
W swojej multimedialnej prezentacji Janusz Wałek przybliżył przykłady malarstwa europejskiego, w którym instrument muzyczny jest elementem kompozycji obrazu. Wykładowca zaprezentował też dzieła o tematyce muzycznej. Na przykładzie obrazów Piotra Bruegel'a (starszego) i Jana Wermeer'a z Delft, krakowski historyk sztuki wyjaśnił „muzyczność” malarstwa widoczną w kompozycji, harmonii i kolorystyce. Na wykładzie pojawiły się ciekawe przykłady obrazów różnych stylów i okresów historycznych. Prelegent zachęcał zebranych do „słuchania" obrazów i „oglądania” muzyki.
Wykład odbył się 26 listopada br. w sali kominkowej szydłowieckiego zamku.
Liczba wyświetleń: 214
powrótSzanowni Państwo, jeżeli opublikowany artykuł nie jest prawidłowo odczytany przez czytnik ekranu, prosimy o przesłanie uwag do artykułu wraz z podaniem linka do informacji, której dotyczy pytanie. Postaramy się udostępnić bardziej czytelny plik.