Z regionu

Płockie muzeum ma nowe eksponaty

2015.02.02 11:55 , aktualizacja: 2015.07.10 12:57

Autor: Beata Kamińska, Muzeum Mazowieckie w Płocku, Wprowadzenie: Monika Guzowska

  • żółw z malachitowego szkła - nowy eksponat Muzeum Maozwieckiego w Płocku Fot. arch. MM w Płocku
  • zestaw do likieru - nowy eksponat Muzeum Maozwieckiego w Płocku Fot. arch. MM w Płocku
  • wazon ze szkła śląskiego - nowy eksponat Muzeum Maozwieckiego w Płocku Fot. arch. MM w Płocku
  • Wazon szklany - nowy eksponat Muzeum Maozwieckiego w Płocku Fot. arch. MM w Płocku
  • Wazon - przykład ikory - nowy eksponat Muzeum Maozwieckiego w Płocku Fot. arch. MM w Płocku

Ekspozycje stałe poświęcone sztuce secesji i art deco Muzeum Mazowieckiego w Płocku zyskały kolejne eksponaty. Wszystkie przedmioty zakupiono dzięki darowiźnie Fundacji Grupy PERN.

 

Secesyjne eksponaty

Zestaw do likieru stanowi przykład wczesnej realizacji słynnej francuskiej firmy założonej w Nancy przez braci Daum (Daum Freres, ok. 1895). Wazon powiększy kolekcję szkła śląskiego, które wzbudza wśród specjalistów w ostatnich latach ogromne zainteresowanie.

 

Wazony, żyrandol i gustowny pojemnik

Pozostałe cztery eksponaty zasiliły kolekcję art déco. Żyrandol pochodzący z warszawskiej Fabryki Żyrandoli Elektrycznych A. Marciniak zakupiony został z myślą o przyszłej ekspozycji – aranżacji wnętrz z tego okresu. Fabryka Marciniaka była w międzywojniu czołową firmą, realizującą m.in. prestiżowe zamówienia rządowe. Współpracował z nią, w roli projektanta, profesor warszawskiej ASP Edmund Bartłomiejczyk.

 

Kolejne przedmioty to wazony – jeden szklany pochodzący z paryskiego Société Parisienne de Verreries (1925-1935), którego forma została powtórzona przez hutę Niemen do produkcji wazonu model 1308. Drugi, z metalu zdobionego czerwoną emalią, stanowi ciekawy przykład ikory. To typ naczyń zdobionych geometrycznymi i roślinnymi motywami, wykonanymi za pomocą eksperymentalnych technik z użyciem barwnych metali.

 

Ostatnim, ale równie interesującym nabytkiem jest efektowny pojemnik w kształcie żółwia wykonany z malachitowego szkła czeskiej firmy Curt Schlevogt (Gablonz-Jablonec, 1934-1939).

Liczba wyświetleń: 580

powrót

Szanowni Państwo, jeżeli opublikowany artykuł nie jest prawidłowo odczytany przez czytnik ekranu, prosimy o przesłanie uwag do artykułu wraz z podaniem linka do informacji, której dotyczy pytanie. Postaramy się udostępnić bardziej czytelny plik.