Z regionu

Warto inwestować w człowieka!

2015.02.18 14:35 , aktualizacja: 2015.07.30 12:20
Autor: na podst.mat.Departamentu Edukacji Publicznej i Sportu, Wprowadzenie: Agnieszka Stabińska

Projekt stypendialny Samorządu Województwa Mazowieckiego „Regionalny program stypendialny dla uczniów szczególnie uzdolnionych” (Poddziałanie 9.1.3 PO KL) otrzymał specjalne wyróżnienie w konkursie „Dobre Praktyki EFS 2014” organizowanym przez Ministra Infrastruktury i Rozwoju.

 

Równe szanse na rozwój

„Regionalny program stypendialny dla uczniów szczególnie uzdolnionych” kierowany jest do uczniów (zainteresowanych głównie naukami matematyczno-przyrodniczymi i techniczno-zawodowymi) szkół gimnazjalnych i ponadgimnazjalnych z województwa mazowieckiego, dla których barierą w rozwoju edukacyjnym jest sytuacja materialna. Projekt Samorządu Województwa Mazowieckiego realizuje Departament Edukacji Publicznej i Sportu Urzędu Marszałkowskiego Województwa Mazowieckiego w Warszawie w ramach Programu Operacyjnego Kapitał Ludzki 2007–2013, Priorytet IX – Rozwój Wykształcenia i Kompetencji w Regionie, Działanie 9.1 Wyrównywanie szans edukacyjnych i zapewnienie wysokiej jakości usług edukacyjnych świadczonych w systemie oświaty, Poddziałanie 9.1.3. Pomoc stypendialna dla uczniów szczególnie uzdolnionych. Modelowym i nowatorskim rozwiązaniem było w projekcie zastosowanie metody projektów edukacyjnych, które realizowali stypendyści.

 

Liczby mówią same za siebie

Projekty edukacyjne są kompleksowym narzędziem służącym wspieraniu talentów w regionie. „Regionalny program stypendialny dla uczniów szczególnie uzdolnionych” realizowany jest od 2008 r., w corocznych edycjach. Stypendium przyznawane jest uczniowi na 10 miesięcy, od 1 września do 30 czerwca roku następnego. Jego łączna kwota wynosi 4 tys. zł dla stypendysty, czyli 400 zł miesięcznie. Otrzymane środki pieniężne uczeń wydatkuje wyłącznie na cele edukacyjne. Do tej pory wsparcie stypendialne otrzymało 3293 zdolnych uczniów z Mazowsza.

 

Konkurs „Dobre praktyki EFS 2014”

Jego ideą jest wskazanie przykładów modelowych projektów realizowanych w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego, wyróżniających się efektami, trwałością wyników oraz stopniem osiągnięcia wymiernych korzyści grupy docelowej z otrzymanego wsparcia. Projekty zgłoszone w poprzednich edycjach oraz ich efekty udowadniają, że człowiek, jego pomysły, idee i marzenia są ogromną siłą pozwalającą na realizację wyzwań.


Kryteria oceny projektów…

Spośród 86 zakwalifikowanych zgłoszeń, wyłoniono 6 projektów, które uzyskały tytuł „Najlepsza inwestycja w człowieka 2014”. Dwustopniowy proces oceny laureatów pozwolił wybrać najlepszych. Przy ocenie projektów brane były pod uwagę: dobór grupy docelowej, kompleksowość zaoferowanego wsparcia, efekty realizacji i ich trwałość oraz stopień osiągnięcia wymiernych korzyści grupy docelowej z otrzymanego wsparcia.

 

Uroczysta Gala wręczenia nagród odbędzie się 16 marca br. w Ministerstwie Infrastruktury i Rozwoju.

 

Więcej informacji na stronie: www.efs.2007-2013.gov.pl .

Liczba wyświetleń: 289

powrót

Szanowni Państwo, jeżeli opublikowany artykuł nie jest prawidłowo odczytany przez czytnik ekranu, prosimy o przesłanie uwag do artykułu wraz z podaniem linka do informacji, której dotyczy pytanie. Postaramy się udostępnić bardziej czytelny plik.