Z regionu

Z Japonii do Ciechanowa

2015.03.16 11:55 , aktualizacja: 2015.07.15 13:07

Autor: Elżbieta Kownacka (UMWM – Delegatura w Ciechanowie), Wprowadzenie: Małgorzata Wielechowska

  • Głównym gościem  Muzeum Szlachty Mazowieckiej w Ciechanowie był Maciej Płotkowiak Fot. Muzeum Szlachty...
  • Goście Muzeum Szlachty Mazowieckiej w Ciechanowie oglądają prace na wystawie „Samuraje. Rycerze dawnej Japonii” Fot. Muzeum Szlachty...
  • Swoje prace w ciechanowskim muzeum zaprezentował miłośnik sztuki japońskiej Maciej Płotkowiak Fot. Muzeum Szlachty...
  • jedno z dzieł na wystawie „Samuraje. Rycerze dawnej Japonii” Fot. Muzeum Szlachty...
  • Prace Macieja Płotkowiaka wzbudzały duże zainteresowanie uczestników wernisażu wystawy  „Samuraje. Rycerze dawnej Japonii” Fot. Muzeum Szlachty...
  • Dzieło zaprezentowane na wystawie  „Samuraje. Rycerze dawnej Japonii” Fot. Muzeum Szlachty...

„Samuraje. Rycerze dawnej Japonii” – to tytuł najnowszej wystawy Muzeum Szlachty Mazowieckiej w Ciechanowie, która w sobotę, 14 marca przyciągnęła do instytucji sympatyków artystycznych dzieł.

 

Ekspozycja prezentuje eksponaty ze zbioru poznańskiego miłośnika sztuki japońskiej Macieja Płotkowiaka, który kulturą Dalekiego Wschodu interesuje się od lat. Jego fascynacja zaczęła się 20 lat temu, gdy zetknął się z filmami z Bruce'm Lee.

 

Na zwiedzających wystawę ogromne wrażenie zrobiły przerażające maski i hełmy z „rogami”, a także dawne zbroje i miecze Samurajów oraz repliki, które Maciej Płotkowiak wykonał osobiście. Podczas wernisażu artysta zaprezentował miecz z charakterystycznymi dla niego punktami i wyjątkowo niebezpiecznym ostrzem.

 

Samurajowie byli szlachtą, służącą swojemu panu, od którego zależało nawet ich życie. Obowiązywał ich surowy kodeks moralny, czyli bushido. Wystawa tematycznie wiąże się z profilem ciechanowskiego muzeum.

 

Można ją oglądać do 27 maja br.

 

Liczba wyświetleń: 591

powrót

Szanowni Państwo, jeżeli opublikowany artykuł nie jest prawidłowo odczytany przez czytnik ekranu, prosimy o przesłanie uwag do artykułu wraz z podaniem linka do informacji, której dotyczy pytanie. Postaramy się udostępnić bardziej czytelny plik.