Z regionu

„Ido śwenta źelgejnocy”

2015.03.16 15:05 , aktualizacja: 2015.07.13 10:14

Autor: Muzeum Kultury Kurpiowskiej w Ostrołęce, Wprowadzenie: Dorota Łucja Cichocka

„Ido śwenta źelgejnocy” to impreza rodzinna zorganizowana przez Stowarzyszenie Artystów Kurpiowskich w Kadzidle przy współpracy z Muzeum Kultury Kurpiowskiej w Ostrołęce.

 

Rzeczy piękne…

W okresie poprzedzającym święta Zmartwychwstania Pańskiego warto zatrzymać się, aby własnoręcznie zrobić palmę czy pisankę. Każdy, kto zawitał do naszego muzeum mógł spróbować swoich sił przy „wiciu” tradycyjnych palm z kwiatków bibułkowych oraz wykonywaniu pisanek „pisanych” woskiem z Puszczy Zielonej lub oklejanych sitowiem i kolorową wełną z Puszczy Białej. Radą i pomocą służyli oczywiście twórcy ludowi.    

 

… i potrzebne

Podczas imprezy można było również zaobserwować, jak poprawnie wykonywać wiklinowe koszyczki wielkanocne, bądź spróbować swoich sił w lepieniu baranków z ciasta chlebowego oraz zajączków z wosku. Już tradycyjnie, najmłodsi goście mogli odwiedzić „Ciasteczkarnię”, gdzie wypiekali przepyszne babeczki. Natomiast w „Pocztówkarni” można było stworzyć oryginalne karty świąteczne oraz stroiki wielkanocne. Całą imprezę wzbogacał kiermasz wyrobów świątecznych.

  • Robienie palm wielkanocnych fot. Muzeum Kultury...
  • Robienie palm wielkanocnych fot. Muzeum Kultury...
  • Nauka szydełkowania fot. Muzeum Kultury...
  • Robienie palm wielkanocnych fot. Muzeum Kultury...
  • Zajęcia dla najmłodszych fot. Muzeum Kultury...
  • Malowanie pisanek fot. Muzeum Kultury...

Liczba wyświetleń: 180

powrót

Szanowni Państwo, jeżeli opublikowany artykuł nie jest prawidłowo odczytany przez czytnik ekranu, prosimy o przesłanie uwag do artykułu wraz z podaniem linka do informacji, której dotyczy pytanie. Postaramy się udostępnić bardziej czytelny plik.