Z regionu

Czas na RIT

2015.03.20 08:05 , aktualizacja: 2015.07.15 13:03

Autor: Biuro Prasowe UMWM, Wprowadzenie: Małgorzata Wielechowska

  • Prelegenci spotkania dotyczącego Regionalnych Inwestycji Terytorialnych Fot. Biuro Prasowe UMWM
  • Samorządowcy po dwugodzinnej dyskusji w sprawie Regionalnych Inwestycji Terytorialnych zapowiedzieli, że przygotują plany inwestycyjne Fot. Biuro Prasowe UMWM
  • Spotkanie w sprawie Regionalnych Inwestycji Terytorialnych poprowadziła dyrektor Departamentu Rozwoju Regionalnego i Funduszy Europejskich UMWM Agnieszka Rypińska Fot. Biuro Prasowe UMWM
  • Spotkanie cieszyło się bardzo dużym zainteresowaniem – przybyło ponad 100 osób Fot. Biuro Prasowe UMWM

Regionalne Inwestycje Terytorialne to nowość w najbliższym RPO WM 2014–2020. W czwartek, 19 marca spotkali się przedstawiciele gmin i powiatów tworzących RIT-y w swoim subregionie. Zapoznali się z wytycznymi Komisji Europejskiej oraz dyskutowali na temat planowanych działań.

 

Potrzebne spotkanie

Zaprezentowaliśmy ostatnie informacje z naszego RPO po decyzji Komisji Europejskiej, które są bezpośrednią wytyczną do tego, jak przygotowywać inwestycje w ramach planów RIT – mówi prowadząca spotkanie dyrektor Departamentu Rozwoju Regionalnego i Funduszy Europejskich UMWM Agnieszka Rypińska. – Spotkanie cieszyło się bardzo dużym zainteresowaniem – przybyło ponad 100 osób. Było mnóstwo pytań, były wyrażane wątpliwości, które – mam nadzieję – udało się rozwiać. Samorządowcy po dwugodzinnej dyskusji zapowiedzieli, że przygotują plany inwestycyjne.

 

Efektywna współpraca

Przyjęte na początku roku RPO WM 2014–2020 daje beneficjentom z Mazowsza ponad 2 mld euro do wykorzystania. Nowością będzie wprowadzony przez Komisję Europejską ZIT, czyli mechanizm Zintegrowane Inwestycje Terytorialne, stworzony dla Warszawy i obszaru funkcjonującego wokół stolicy (na ich projekty KE przeznaczyła 165 mln euro).

 

Terytorialne podejście do myślenia o rozwoju subregionów przyświecało stworzeniu przez zarząd województwa Regionalnych Inwestycji Terytorialnych (RIT). Mechanizm ma zainspirować lokalne samorządy do wspólnej realizacji kilku inwestycji, które razem będą tworzyć spójny systemowo projekt, np. transportowy.

 

W każdym subregionie liderem jest główne miasto – Ciechanów, Ostrołęka, Płock, Radom i Siedlce. Dla każdego z tych RIT-ów musi powstać jeden plan działań. Będą ogłaszane odrębne konkursy na wybór inwestycji wynikających z planów inwestycyjnych dla subregionów objętych tzw. OSI problemowymi (OSI – obszary strategicznej interwencji). Natomiast projekty towarzyszące, finansowane z EFS będą promowane przyznaniem dodatkowych punktów podczas oceny wniosków projektowych z racji tego, że są częścią RIT-u.

 

Przebieg prac nad RIT-ami

Do końca pierwszego kwartału samorządy tworzące RIT muszą przekazać do urzędu marszałkowskiego plany inwestycyjne zgodne z zaktualizowanym RPO WM 2014–2020. Zostaną one zweryfikowane przez zespoły robocze i – jeśli zajdzie potrzeba – urzędnicy prześlą informację, co należy zmienić, żeby projekty wchodzące w skład planów były zgodne z założeniami RPO WM.

 

W tym czasie przygotowywane są kryteria konkursowe oraz ramy konkursów – zarówno ogólne, jak i dla działań dedykowanych RIT-om, które później musi zaakceptować Komitet Monitorujący. Dopiero wówczas nastąpi ogłoszenie konkursów. Po zatwierdzeniu przez zarząd list z wybranymi projektami zostaną podpisane umowy.

 

W nowym RPO WM będzie też możliwość realizowania projektów partnerskich – bez ograniczenia terytorialnego oraz tematycznego.

 

Pliki do pobrania

Rozmiar: 3773 kB, Liczba pobrań: 6036, Prezentacja (PPT)
Rozmiar: 927 kB, Liczba pobrań: 384

Liczba wyświetleń: 2056

powrót

Szanowni Państwo, jeżeli opublikowany artykuł nie jest prawidłowo odczytany przez czytnik ekranu, prosimy o przesłanie uwag do artykułu wraz z podaniem linka do informacji, której dotyczy pytanie. Postaramy się udostępnić bardziej czytelny plik.