Z regionu

Wygraj z zaćmą!

2015.04.09 14:30

Autor: Biuro Prasowe, Wprowadzenie: Dorota Łucja Cichocka

Choroby oczu to obok chorób układu krążenia najczęstsza przyczyna hospitalizacji w Polsce. Rośnie m.in. liczba zabiegów na zaćmę. Na Mazowszu na operację jej usunięcia oczekuje ponad 50 tys. osób. Rosnące kolejki to wynik niewystarczającej liczba środków na leczenie zaćmy. W urzędzie marszałkowskim odbyła się konferencja poruszająca te kwestie. Wzięli w niej udział specjaliści z dziedziny okulistyki oraz pacjenci. Zarząd Województwa Mazowieckiego reprezentowała Barbara Kucharska, pełnomocnik ds. polityki senioralnej.

 

Co trzeba wiedzieć o zaćmie?

Zaćma to choroba zmętnienia soczewki – nieleczona może prowadzić do ślepoty. Po standardowym zabiegu wszczepienia soczewki wewnątrzgałkowej około 95 proc. pacjentów odzyskuje wzrok. Problem leży jednak po innej stronie. Część szpitali próbuje zwiększyć opłacalność wykonywania zabiegów, niestety w ten sposób obniżając ich jakość. To z kolei przekłada się na zdrowie pacjentów. Dlatego to oni powinni być zainteresowani standardem leczenia i pytać, np. o to, jaka soczewka zostanie im wszczepiona. Wiedza pacjentów na temat czynników wpływających na jakość zabiegu może mieć wpływ na poprawę standardów leczenia.

Dzisiejsze spotkanie było jednym z serii spotkań organizowanych dla seniorów – tym razem w obszarze zdrowia związanym z okulistyką. Frekwencja i liczba pytań pokazują, że temat jest ważny. Edukacja zdrowotna powinna docierać do emerytów i rencistów w taki sposób, aby mogli z niej skorzystać – powiedziała pełnomocnik zarządu ds. polityki senioralnej Barbara Kucharska.

 

Za mało środków

Na Mazowszu operację zaćmy przeprowadza się obecnie w 25 ośrodkach medycznych. Na zabieg czeka się od pół do półtora roku. NFZ refunduje jednak tylko soczewkę standardową. Osoby, które zdecydują się na wszczepienie nowoczesnej soczewki muszą wykonywać zabieg prywatnie i płacić za soczewkę oraz zabieg.

Czas oczekiwania na operację na Mazowszu jest najkrótszy w Polsce. Sama liczba ośrodków, które przeprowadzają zabieg jest wystarczająca, natomiast kontrakt na operację zaćmy jest za mały – mazowieccy pacjenci, w przeciwieństwie do pacjentów z innych regionów, dostali na ten cel dużo mniej środków – podsumowała prof. dr hab. n. med. Iwona Grabska-Liberek, Ordynator Oddziału Klinicznego Okulistyki Samodzielnego Publicznego Szpitala Klinicznego im. prof. W. Orłowskiego CMKP, Mazowiecki Wojewódzki Konsultant w Dziedzinie Okulistyki.    

 

  • Wygraj z zaćmą! fot. archiwum UMWM
  • Wygraj z zaćmą! fot. archiwum UMWM
  • Wygraj z zaćmą! fot. archiwum UMWM
  • Wygraj z zaćmą! fot. archiwum UMWM
  • Wygraj z zaćmą! fot. archiwum UMWM
  • Wygraj z zaćmą! fot. archiwum UMWM
  • Wygraj z zaćmą! fot. archiwum UMWM

Liczba wyświetleń: 300

powrót

Szanowni Państwo, jeżeli opublikowany artykuł nie jest prawidłowo odczytany przez czytnik ekranu, prosimy o przesłanie uwag do artykułu wraz z podaniem linka do informacji, której dotyczy pytanie. Postaramy się udostępnić bardziej czytelny plik.