Z regionu

Wiosna na polu i w ogrodzie w Siedlcach

2015.04.20 14:40 , aktualizacja: 2015.07.30 12:17

Autor: Ewa Janoszka, Delegatura UMWM w Siedlcach, Wprowadzenie: Agnieszka Stabińska

  • Wiosna na polu i w ogrodzie w Siedlcach fot.Ewa Janoszka
  • Rolnicy mogli skorzystać z fachowych porad ekspertów z siedleckiego oddziału MODR Warszawa fot.Ewa Janoszka
  • Swoje oferty przedstawiło około 70 wystawców fot.Ewa Janoszka
  • Swoją ofertę przedstawiły także gospodarstwa agroturystyczne, zagrody edukacyjne, gospodarstwa ekologiczne oraz firmy i instytucje pracujące na rzecz rolnictwa fot.Ewa Janoszka
  • Prezentowane były również przysmaki wschodniego Mazowsza, które zostały wpisane na Listę Produktów Tradycyjnych fot.Ewa Janoszka
  • Występy zespołów ludowych były jednym z wielu akcentów muzycznych targów fot.Ewa Janoszka
  • Można było podziwiać i kupić m.in. rośliny rabatowe, kwiaty doniczkowe, zioła, byliny, krzewy ozdobne, drzewa owocowe, nasiona i urządzenia do ogrodów fot.Ewa Janoszka

19 kwietnia na terenie Mazowieckiego Ośrodka Doradztwa Rolniczego Oddział w Siedlcach odbyła się IX edycja imprezy promocyjno-targowej „Wiosna na polu i w ogrodzie”, pod honorowym patronatem m.in. Marszałka Województwa Mazowieckiego Adama Struzika.

 

Praktyczne porady

Swoje oferty przedstawiło około 70 wystawców. Można było podziwiać i kupić m.in. rośliny rabatowe, kwiaty doniczkowe, zioła, byliny, krzewy ozdobne, drzewa owocowe, nasiona i urządzenia do ogrodów. Amatorzy rękodzieła artystycznego również mogli znaleźć coś dla siebie wśród dużego wyboru wyrobów szydełkowych, obrazów wyszywanych haftem krzyżykowym oraz ręcznie robionej biżuterii.

Rolnicy mogli skorzystać z fachowych porad ekspertów z siedleckiego oddziału MODR Warszawa, uzyskując wiele cennych i praktycznych wskazówek dotyczących m.in. uprawy roślin.

 

Regionalne przysmaki

Prezentowane były również przysmaki wschodniego Mazowsza, które zostały wpisane na Listę Produktów Tradycyjnych (między innymi: sójki mazowieckie, szlachcice, golonka z grzybami leśnymi, placki ziemniaczane pieczone na blasze, kornickie jaja faszerowane, nadbużański chleb wiejski na zakwasie, różnorodne wędliny tradycyjne, mazowieckie ciastka ze skwarek oraz tradycyjne napoje).

Swoją ofertę przedstawiły także gospodarstwa agroturystyczne, zagrody edukacyjne, gospodarstwa ekologiczne oraz firmy i instytucje pracujące na rzecz rolnictwa.

 

Atrakcje dla zwiedzających

Niedzielną wystawę uświetniły występami lokalne zespoły artystyczne i ludowe.Zwiedzający mogli wziąć udział w quizach  – „Wiosenne porządki zacznij od segregacji”, dotyczącym wiedzy z zakresu ochrony środowiska oraz „Wiosna w kwiatach” sprawdzającym podstawową wiedzę z zakresu ogrodnictwa.

 

Impreza była doskonałą okazją do prezentacji osiągnięć regionu siedleckiego, dając możliwości jej mieszkańcom do wymiany doświadczeń rolniczych i producenckich. Organizatorem targów był Mazowiecki Ośrodek Doradztwa Rolniczego Oddział Siedlce we współpracy z miastem Siedlce. Samorząd Województwa Mazowieckiego podczas uroczystości otwarcia reprezentował dyrektor delegatury UMWM w Siedlcach Dariusz Napiórkowski.

 

Impreza współfinansowana była przez „Europejski Fundusz Rolny na rzecz Rozwoju Obszarów Wiejskich: Europa inwestująca w obszary wiejskie.” Projekt współfinansowany ze środków Unii Europejskiej w ramach Pomocy Technicznej Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2007–2013.

 

 

Liczba wyświetleń: 339

powrót

Szanowni Państwo, jeżeli opublikowany artykuł nie jest prawidłowo odczytany przez czytnik ekranu, prosimy o przesłanie uwag do artykułu wraz z podaniem linka do informacji, której dotyczy pytanie. Postaramy się udostępnić bardziej czytelny plik.