Z regionu
Strażacy mają dziś swój dzień
2015.05.04 13:15 , aktualizacja: 2015.07.30 11:44
Autor: oprac.na podst.zebr.mat., Wprowadzenie: Agnieszka Stabińska
- fot. Muzeum Wsi Radomskiej
- fot. Muzeum Wsi Radomskiej
- fot. Muzeum Wsi Radomskiej
- fot. Muzeum Wsi Radomskiej
- fot. Muzeum Wsi Radomskiej
- fot. Muzeum Wsi Radomskiej
- fot. Muzeum Wsi Radomskiej
O każdej godzinie dnia czy nocy niosą wsparcie potrzebującym, udzielają fachowej pomocy ludziom w chwilach zagrożenia życia i zdrowia, walczą z ogniem, stoją na straży bezpieczeństwa. Strażacy, bo o nich mowa, swoją społeczną służbę niezmiennie traktują jako zaszczyt i honor. Na nich zawsze można liczyć.
4 maja
Tego dnia obchodzony jest Międzynarodowy Dzień Strażaka. Kościół katolicki wspomina też św. Floriana, który jest patronem wykonawców zawodów wiążących się z ogniem. Strażacy spieszący na ratunek, często narażeni na śmiertelne niebezpieczeństwo i utratę zdrowia, cenią sobie jego wstawiennictwo. W wielu miejscowościach Polski, także na Mazowszu, organizowane są pożarnicze uroczystości. Podobnie było i w tym roku.
„Pali się! Majówka ze strażakiem Waldkiem”
Każdy, kto odwiedził Muzeum Wsi Radomskiej w majowy weekend mógł obejrzeć m.in. pokaz gaszenia pożaru za pomocą zabytkowego i współczesnego sprzętu strażackiego. W widowisku „Pożar we wsi” pokazano akcję gaśniczą w warunkach zwartej, drewnianej zabudowy na przełomie XIX i XX w. Strażacy z jednostek ochotniczej i zawodowej straży pożarnej poprowadzili zajęcia edukacyjne, testy sprawnościowe i konkursy dla dzieci. Prezentowano współczesne i zabytkowe wozy strażackie. Wieczorami zaś można było potańczyć przy muzyce kapel ludowych.
Okolicznościowe wyróżnienia
Trzydniowy festyn w Muzeum Wsi Radomskiej zwieńczyły oficjalne uroczystości 3 maja. Odprawiono m.in. mszę świętą w intencji strażaków, wręczono okolicznościowe odznaczenia. Otwarto również nową wystawę czasową w Spichlerzu z Wilkowa „Przestrzeń oswojona. Zdobnictwo architektoniczne. Dekoracja w wiejskiej izbie”.
Dodatkowym motywem podjęcia tematu straży pożarnej podczas majowego festynu była przypadająca w tym roku 10. rocznica translokacji do Muzeum Wsi Radomskiej zabytkowej Remizy z Antoniowa.
Liczba wyświetleń: 188
powrótSzanowni Państwo, jeżeli opublikowany artykuł nie jest prawidłowo odczytany przez czytnik ekranu, prosimy o przesłanie uwag do artykułu wraz z podaniem linka do informacji, której dotyczy pytanie. Postaramy się udostępnić bardziej czytelny plik.