Z regionu

Instrumenty jak nowe

2015.05.07 12:20

Autor: Zofia Radwańśka, MLIM, Wprowadzenie: Dorota Łucja Cichocka

  • Instrument z grupy membramofonów fot. MLIM
  • Instrument z grupy chordofonów fot. MLIM
  • Instrument z grupy idiofonów fot. MLIM
  • Instrument z grupy idiofonów fot. MLIM

Muzeum Ludowych Instrumentów Muzycznych otrzymało dotację ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz budżetu Samorządu Województwa Mazowieckiego na zakonserwowanie i przywrócenie stanu ekspozycyjnego 50 instrumentów muzycznych.

 

Membranofony, idiofony, chordofony…

Z grupy membranofonów konserwacji poddane będą trzy bębny dwumembranowe, wykonane przez ludowych twórców w pierwszej połowie XX w. Stopień ich zużycia świadczy o tym, że pełniły należne im funkcje w kapelach ludowych. Do muzeum trafiły w złym stanie (korozja, pęknięcia skór, skutki obecności drewnojadów). Do grupy idiofonów należy 15 harmonii jedno, dwu, trzy i pięciorzędowych o różnej liczbie basów. Wykonane zostały pod koniec XIX oraz w XX w. w polskich warsztatach organmistrzowskich (Leonhardt, Stamirowski, Radek, Mejer, Lipski, Faliszewski, Kluziński, Sejdler) oraz zagranicznych zakładach (Koch, Sabatini). Ich stan jest dwojaki: część ma niewielkie ubytki i uszkodzenia mechaniki, część – bardzo zanieczyszczoną powierzchnię, wiele defektów i jest pod działaniem szkodników drewnojadów i rdzy. Z grupy chordofonów smyczkowych oraz szarpanych konserwacji poddane zostaną 32 instrumenty: 14 skrzypiec, 1 złóbcoki, 3 kontrabasy, 1 basy, 1 wiolonczela, 1 cymbały oraz 11 cytr. Sześć z nich ma futerały stanowiące komplet z instrumentem.

 

Prace konserwatorskie potrwają do listopada

Efektem renowacji będzie przywrócenie wyglądu ekspozycyjnego oraz funkcjonalności zakonserwowanym instrumentom. Da to możliwość włączenia tych eksponatów do programu działalności merytorycznej muzeum, możliwe będzie ich eksponowanie na wystawach w siedzibie muzeum, wypożyczanie w ramach współpracy z innymi instytucjami muzealnymi oraz wykorzystywanie ich podczas działań naukowych, warsztatowych czy popularyzatorskich. W przyszłości część z tych eksponatów będzie umieszczona na wystawie stałej.

 

Liczba wyświetleń: 146

powrót

Szanowni Państwo, jeżeli opublikowany artykuł nie jest prawidłowo odczytany przez czytnik ekranu, prosimy o przesłanie uwag do artykułu wraz z podaniem linka do informacji, której dotyczy pytanie. Postaramy się udostępnić bardziej czytelny plik.