Z regionu

Biwak historyczny na Fortach Bema

2015.05.27 10:00 , aktualizacja: 2015.05.27 10:27

Autor: Agnieszka Kowalewska, Muzeum Kultury Kurpiowskiej w Ostrołęce, Wprowadzenie: Agnieszka Stabińska

  • Wwymarsz grup z obozu, zorganizowanego na majdanie fortu, do grobu gen. Ludwika Kickiego fot.arch.Muzeum Kultury...
  • Potyczki żołnierskie fot.arch.Muzeum Kultury...
  • Ppotyczka stoczona przez członków grup rekonstrukcyjnych fot.arch.Muzeum Kultury...
  • Grupa rekonstrukcyjna składa hołd poległym fot.arch.Muzeum Kultury...

W sobotę, 23 maja, na Fortach Bema w Ostrołęce odbył się biwak historyczny, zorganizowany z okazji 184. rocznicy jednej z najważniejszych batalii powstania listopadowego.

 

W  wydarzeniu wzięło udział pięćdziesięciu członków grup rekonstrukcyjnych z Pułku 4. Piechoty Księstwa Warszawskiego, Pułku 1. Piechoty Legii Nadwiślańskiej oraz Historycznego Koła Wojskowej Akademii Technicznej.

 

Pamięci poległych

Spotkanie rozpoczął wymarsz grup z obozu, zorganizowanego na majdanie fortu, do grobu gen. Ludwika Kickiego. Na miejscu rekonstruktorzy upamiętnili poległego w bitwie 1831 r. żołnierza, składając na jego mogile kwiaty i paląc znicze. Uczestnicy wydarzenia zwiedzali również bezpłatnie wystawy mieszczące się wewnątrz Pomnika Mauzoleum.

 

Potyczki, pogadanki i warsztaty

W ciągu dnia, od godz. 13.00, ostrołęczanie mogli wejść na teren biwaku i przyjrzeć się, jak prawie dwa wieki temu wyglądała żołnierska codzienność. Jednym z ciekawszych elementów była potyczka stoczona przez członków grup rekonstrukcyjnych.

Biwak i potyczki to jednak nie jedyne atrakcje, które czekały tego dnia na gości odwiedzających Forty Bema. W jednej z sal muzeum wysłuchali połączonej z warsztatami pogadanki na temat umundurowania polskiego żołnierza z okresu powstania listopadowego. Osoby biorące udział w zajęciach wypełniały karty poświęcone powstańczym mundurom, przygotowywały kokardy narodowe z orłem, które żołnierze nosili na czapkach oraz uczyły się, jak wykonać ładunki szkoleniowe. Wzrok przykuwały dzieci maszerujące dumnie w żołnierskich czapkach – kaszkietach, które, dzięki pomocy pracowników Muzeum Kultury Kurpiowskiej, wykonały na warsztatach.

 

Organizatorami inicjatywy byli: Muzeum Kultury Kurpiowskiej w Ostrołęce i OSH „Czwartacy”.

Liczba wyświetleń: 275

powrót

Szanowni Państwo, jeżeli opublikowany artykuł nie jest prawidłowo odczytany przez czytnik ekranu, prosimy o przesłanie uwag do artykułu wraz z podaniem linka do informacji, której dotyczy pytanie. Postaramy się udostępnić bardziej czytelny plik.