Z regionu

W trosce o zdrowie pacjentów

2015.06.19 11:45 , aktualizacja: 2015.06.19 15:58

Autor: opr.Agnieszka Stabińska (na podst.mat.WSZ w Płocku), Wprowadzenie: Agnieszka Stabińska

Certyfikat dla szpitala fot.WSZ w Płocku
Wręczenie Certyfikatu fot.WSZ w Płocku
Uroczystości w płockim szpitalu fot.WSZ w Płocku
Marzenie lekarzy się spełniło fot.WSZ w Płocku
Prezentacja fot.WSZ w Płocku

Wojewódzkiemu Szpitalowi Zespolonemu w Płocku przyznano Certyfikat Akredytacyjny za świadczenie usług medycznych na najwyższym poziomie. Uroczystość zbiegła się z obchodami 10-lecia działalności Pracowni Hemodynamicznej oraz podsumowaniem działań inwestycyjnych prowadzonych w placówce.

 

Wysokie standardy usług

Rada Akredytacyjna przyznała szpitalowi 84 proc. (na 100 możliwych) poziomu spełnienia wszystkich standardów akredytacyjnych. Dzięki temu Wojewódzki Szpital Zespolony w Płocku dołączył do elitarnej grupy placówek legitymujących sie certyfikatem. To dowód zaufania w kwestii jakości udzielanych świadczeń oraz dotychczasowej działalności jednostki. Certyfikat Akredytacyjny ważny jest 3 lata.

 

Na początku był pomysł i marzenie…

…aby w Płocku leczyć pacjentów z zawałem serca w najnowocześniejszy sposób – był to przełom 2003 i 2004 r. Marzenie lekarzy – Włodzimierza Figatowskiego i Andrzeja Drzewieckiego, z poparciem dyrekcji płockiego szpitala oraz wsparciem instytucji publicznych i sektora prywatnego, zrealizowano w 2005 r. Metodę kardiologii inwazyjnej: koronarografii i angioplastyki wieńcowej wprowadzono jako procedury medyczne udzielane pacjentom szpitala. Ich skuteczność ocenia się na ponad 90 proc. Dają niski odsetek powikłań, pozwalają na szybką rehabilitację i powrót do pracy. Od początku działania Pracowni Hemodynamicznej wykonano 12 972 zabiegów.

 

Wsparcie działalności

Środki finansowe, dzięki którym mieszkańcy północnego Mazowsza mają 24 h na dobę zagwarantowane ratowanie życia i zdrowia w wypadku wystąpienia zawału, pochodzą z różnych źródeł. Wsparcia udzielił m.in. Samorząd Województwa Mazowieckiego, wykorzystano także fundusze unijne. Dzięki dotacji z budżetu województwa mazowieckiego uruchomiono m.in. system LIFENET: bezpośrednich przekazów zapisów EKG z karetki lub śmigłowca ratunkowego do Pracowni Hemodynamicznej. Tym samym płocką placówkę medyczną włączono do systemu obejmującego teren całego Mazowsza.

 

Diagnostyka Obrazowa nowej generacji

Dzięki sukcesywnym inwestycjom szpitala, ukierunkowanym na rozwój poprzez rozbudowę i doposażanie w aparaturę medyczną, Zakład Diagnostyki Obrazowej jest nowoczesny; wykorzystuje też techniki cyfrowe. Obecnie ZDO dysponuje pięcioma pracowniami: ultrasonografii, rentgenodiagnostyki, mammografii, tomografii komputerowej (z dwoma aparatami do badań CT) i rezonansu magnetycznego. W ciągu roku wykonywanych jest około 60 tys. badań radiologicznych, blisko 20 tys. z wykorzystaniem tomografii komputerowej,  4 tys. z użyciem rezonansu magnetycznego oraz 2 tys. mammografii. W 2014 r., dzięki dotacji z budżetu województwa mazowieckiego, zakład doposażono w dwa aparaty – RTG oraz mammograf.

 

Nowoczesne technologie…

Systemy radiografii cyfrowej bezpośredniej skonstruowane są w oparciu o najnowsze technologie. Cyfrowa akwizycja obrazów sprzyja szybkości i skuteczności wykonywania procedur diagnostycznych, eliminuje czas potrzebny na obróbkę filmów, obniża koszty oraz pozwala zmniejszyć oddziaływanie szkodliwych czynników chemicznych na środowisko. Co ważne – zakup aparatów cyfrowych umożliwia przesyłanie obrazów diagnostycznych natychmiast po wykonaniu badania do oddziału szpitala. Pacjent otrzymuje wynik badania na płycie CD.

 

Liczba wyświetleń: 159

powrót

Szanowni Państwo, jeżeli opublikowany artykuł nie jest prawidłowo odczytany przez czytnik ekranu, prosimy o przesłanie uwag do artykułu wraz z podaniem linka do informacji, której dotyczy pytanie. Postaramy się udostępnić bardziej czytelny plik.