Z regionu
Miody pod muzealną strzechą
2015.07.06 13:25 , aktualizacja: 2015.07.07 11:22
Autor: Jarosław Asztemborski Muzeum Wsi Mazowieckiej w Sierpcu, Wprowadzenie: Agnieszka Stabińska
Polska wieś ma bogate tradycje pszczelarskie. Od niepamiętnych czasów kronikarze notowali wielkie liczby barci i pasiek, w które obfitowało państwo Piastów. Władcy dbali, by w ich pałacach nigdy nie zabrakło miodu. W lipcu przychodził czas jego zbioru. By przypomnieć bogatą obrzędowość związaną z pracą przy ulach, Muzeum Wsi Mazowieckiej w Sierpcu zaprosiło zwiedzających do udziału w imprezie plenerowej. W wydarzeniu wzięło udział ponad 1550 osób.
Miodobranie w skansenie
Ci, którzy 5 lipca odwiedzili sierpecki skansen nie mogli narzekać na nudę. Przygotowano dla nich pokazy prac pszczelarskich. W dwóch zagrodach przyglądali się odymianiu uli, wybieraniu plastrów, odsklepianiu wosku, wirowaniu miodu i zakładaniu węzy w ramkach. Prowadzący przybliżali lecznicze właściwości produktów pszczelego roju. Można też było spróbować różnych odmian złotego smakołyku na chrupiącym wiejskim chlebie.
Warsztaty tematyczne i inne atrakcje…
Przygotowane w jednej ze stodół warsztaty „Jak to ze zbożem było?” przybliżały dawne metody obróbki zbóż. Niemałym zainteresowaniem cieszyły się przejażdżki w siodle i bryczką. Uczestnicy wydarzenia mogli przyjrzeć się pracy przy prasie do wosku. W izbie szkolnej najmłodsi wykonywali świeczki woskowe. Prezentacje prac gospodarskich, wśród których znalazły się: tkanie na krosnach, wyrób masła w kierzance, pranie i maglowanie bielizny, wyrób glinianych naczyń, pęczkowanie ziół, szycie na maszynie, wycinanie firanek z papieru, wirowanie śmietany w centryfudze, wytwarzanie mioteł i powrozów czy pokazy rzemiosła pozwoliły zwiedzającym jeszcze lepiej poznać obyczajowość dawnej mazowieckiej wsi.
Relacje na żywo
Miodobranie w sierpeckim skansenie znalazło się na wakacyjnej trasie RDC „Odkrywamy Mazowsze”. Przez cały dzień dziennikarze na bieżąco relacjonowali najważniejsze wydarzenia, rozmawiali z pszczelarzami o tym, jak zmieniała się hodowla pszczół i sposób pozyskiwania miodu na przestrzeni wieków oraz przypatrywali się pokazom dawnych wiejskich obyczajów i obrzędów. Przygotowali również szereg konkursów dla uczestników imprezy.
Coś dla ducha…i ciała
Na polanie czekał na turystów kiermasz produktów pszczelich i wyrobów regionalnych. W ofercie wystawców znajdowały się miody, propolis, mleczko i kit pszczeli, przedmioty wykonane z wosku i kosmetyki stworzone na bazie pszczelich pożytków. Sporym zainteresowaniem cieszyły się także tradycyjne potrawy i napoje. Również dzieci znalazły coś dla siebie. Wata cukrowa i drewniane zabawki sprawiły, że na niejednej buzi zagościł uśmiech. Na scenie wystąpili m.in. Zespół Polski w koncercie folklorystycznym „Kolberg i źródła muzyki Chopina” oraz Młodzieżowa Orkiestra Dęta OSP z Sierpca.
Kolejną imprezę plenerową w Muzeum Wsi Mazowieckiej pn. „Żniwa w skansenie” zaplanowano 2 sierpnia. Nie zabraknie atrakcji, wśród których znajdą się warsztaty, pokazy prac żniwnych, kiermasz pieczywa i występy zespołów folklorystycznych. Już teraz warto zarezerwować sobie czas i pozwolić się zauroczyć pięknem wsi mazowieckiej sprzed wieku oraz klimatem dawnych tradycji.
Liczba wyświetleń: 283
powrótSzanowni Państwo, jeżeli opublikowany artykuł nie jest prawidłowo odczytany przez czytnik ekranu, prosimy o przesłanie uwag do artykułu wraz z podaniem linka do informacji, której dotyczy pytanie. Postaramy się udostępnić bardziej czytelny plik.